Enerji Kimlikli Bina Sayısı Kaç Oldu?

Türkiye’de yeni hayata geçirilen enerji kimlik belgesi her geçen gün daha fazla kullanıcı sayısına ulaşmayı başarıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen enerji kimlik belgesi uygulaması binaların enerji tasarrufunu arttırmayı amaçlıyor. Peki, Türkiye’de enerji kimlikli bina sayısı kaç oldu?

Enerji Kimlik Belgesi Alan Bina Sayısı Ne Kadar?

Binaların enerji tüketimlerini azaltmak ve bu sayede enerji tasarrufu sağlamak amacı ile hayata geçirilen enerji kimlik belgesi sistemi her geçen gün daha fazla bina sayısına ulaşmaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hatırlanacağı üzere 2011 yılı ve sonrasında yapılan tüm binalarda enerji kimlik belgesi sistemini zorunlu hale getirmişti. Bakanlık tarafından yapılan son açıklamaya göre Türkiye’de enerji kimlik belgesi olan bina sayısı 742 bin 940 oldu.

Türkiye’nin Enerji Bağımlılığı Azaltılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ile ülkemizin enerji tüketimi azaltılarak bu konuda dışa bağımlılığın sona erdirilmesi amaçlanıyor. Enerji kimlik belgesinin zorunlu hale getirilmesinden bu yana verilen belge sayısı 742 bin 940 olurken 2018 yılının ilk yarısında verilen belge sayısı ise 68 bin 940 olarak açıklandı. Enerji kimlik belgesi vermeye yetkili olan kuruluş sayısı da artış göstererek 5 bin 68 sınırına dayandı. Mevcut binalarda da enerji kimlik belgesi aranması şartı 1 Ocak 2020 yılında devreye girecek.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz