Enflasyon Neden Yükselir?

 

Günümüzde ekonomik durumun kötüleşmesi ve ekonomik kriz nedeni ile gündem de yer alan konulardan birisi de enflasyon olmuş olup, bu duruma neden olan maddeler ise merak konusu olmuştur. Halkın isyan durumuna getirilen zamlar enflasyon nedeni ile mi artıyor merak edilen ikinci konular üzerinde olurken, enflasyon neden yükselir, yükselmesi halkı ne kadar etkiler, nasıl düşer gibi pek çok soru halk tarafından gelmektedir. Bizler de buna yönelik enflasyon nedir, neden yükselir gibi konuları sizler için ele aldık.

Enflasyon Nedir?

 

Enflasyon genel olarak belli zaman dilimlerinde fiyat seviyelerinde ki artış olarak tanımlanmaktadır. Aslında enflasyon geçtiğimiz sene aldığımız ürünü bu sene fazla ve süreli artan fiyat ile satın alıyor isek ülkede enflasyon söz konusu olduğu açık ve net bir şekilde belli olur. Bu durum da aslında genel olarak gelen zamlar enflasyonu tanımlamaktadır. Enflasyonun yükselmesi ise ülke de örnek olarak verecek olursak geçtiğimiz sene aldığınız şampuanı bu yıl üstün fiyat farkı ile alıyorsanız bu durum ülkenizde enflasyonun yükseldiğine işaret etmektedir. Tabi ki yükselen fiyatlar da enflasyonun halkı etkilediğini göstermektedir.

Enflasyonun Yükselme Nedenleri

 

Enflasyonun yükselmesine neden olan şeyler aslında birden fazla olup, genellikle tanım olarak ise arz ve talebin bozulması olarak görülmektedir. Enflasyon ülkeye karşılıksız olarak altın, döviz miktarının artarak, para arzının artması nedeni ile yükselmesi mümkün olurken tabi ki siyasi nedenler de enflasyonun yükselme nedenleri arasında yer almaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz