Enflasyon Nedir Örnek

 

Son yıllarda çok daha fazla tartışılır hale gelen enflasyon kavramı, elbette bu konuya yabancı insanların akıllarında soru işareti oluşturuyor. Enflasyon nedir, nasıl açıklanır ve neyi etkiler gibi sorular ile karşılaşmak mümkün. Bu noktada enflasyonu mal ve hizmet gibi ürünlerin fiyatlarında genel bir artışın yaşanması olarak açıklamak mümkündür. Fakat buradaki artış, sürekli hale geldiği takdirde enflasyondan söz etmek mümkün olur.

Enflasyon Örneği

 

Örneğin geçtiğimiz yıl markete gittiğinizi ve alışveriş sepetinizi doldurduğunuzu düşünelim. Tüm ihtiyaçlarınızı almanız halinde 200 TL gibi bir fiyatla karşılaştınız. Bu yıl ise aynı ürünler ile dolan sepet, 260 TL gibi bir fiyatla karşılaşmanıza yol açtı. İşte bu durumda yüzde 30 oranında bir enflasyon oranı söz konusu demektir.

Zamana yayılan şekilde ve belirli bir ürünle sınırlı kalmayarak artan fiyatlar, her kesimden kullanıcıyı etkiliyor. Mal ve hizmet fiyatlarındaki artış, elbette beraberinde tasarruf etme kavramının da yaygınlaşmasını tetikliyor. Daha az tüketen halk, bununla beraber belirli ürün ve hizmetlerden feragat etmek zorunda kalıyor.

Enflasyon Oranları

 

Merkez bankalarının uyguladıkları para politikaları, ülkenin ekonomik girdi ve çıktıları gibi kavramlar, doğrudan enflasyon oranlarına etki ediyor. Ayrıca enflasyon oranları ile faiz oranları arasında yakından bir ilişki söz konusu. Çeşitli yüksek değerler ile karşılaşıldığı takdirde iki değerin de ortak bir biçimde düşüş yaşaması ve yükselmesi mümkün oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz