Enflasyon Oranı Nasıl Hesaplanıyor?

Ülkemizde maaşlardan kiraya kadar pek çok zam enflasyon oranı baz alınarak yapılmaktadır. Bu nedenle özellikle de kiracılar için enflasyon oranı kiralarına yapılacak olan zam oranı açısından önemlidir. Borçlar kanunu kapsamında konut kiralarına açıklanan ÜFE oranlarından daha yüksek bir oranda zam yapılması açıkça yasaklanmıştır. Peki, enflasyon oranı nasıl hesaplanıyor?

Enflasyon Oranı Nasıl Hesaplanır?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından her ay düzenli olarak enflasyon oranı hesaplanarak açıklanmaktadır. Bu oran farklı pek çok kriter göz önünde bulundurularak özel formüller üzerinden hesaplanmaktadır. Hesaplamalar sonucunda elde edilen rakamlar TÜİK tarafından açıklanarak internet sitesi üzerinden ilan edilmektedir.

Kira Zammı Nasıl Hesaplanır?

Kira zam oranı TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları arasında yer alan ÜFE üzerinden hesaplanmaktadır. ÜFE rakamları arasında yer alan 12 aylık ortalama o ay içerisinde kirası zamlanacak olan kiracılara uygulanacak olan zam oranı olarak uygulanmaktadır. Ağustos 2018 kira zam oranı yüzde 17,41 olarak belirlenmiş olup bu rakam Temmuz 2018 dönemi için TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık ortalama ÜFE oranıdır.

Yani kira zam oranı 17,41 olarak uygulanmakta olup Ağustos ayı içerisinde kirası zamlanacak olan kişilere ev sahipleri en fazla yüzde 17,41 oranında zam yapma hakkına sahiptir. Bu oranın aşılması yasalar kapsamında yasak olup aylık kirası bin lira olan bir kiracının en fazla ev sahibi tarafından kirasına 171,40 lira zam yapılmasına izin verilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz