Enflasyonun Yükseliş Nedenleri Nelerdir?

 

Son zamanlarda gündemde yer edinmiş olan enflasyon yükselme konusu sık sık karşınıza çıkmakta olup, enflasyon nedir, neden yükselir, etkileri nelerdir gibi konular merak edilmektedir. Ekonomik terimlerden olan enflasyon, genel olarak belli bir yaşam diliminde fiyat artışı söz konusu olması durumunda karşılaşılmaktadır. Sürekli artan fiyatlar ve fiyatlarda kısa sürede oluşan fark, enflasyonu oluşturan önemli bir neden olarak görülmektedir. Bir örnek ile enflasyonun yükselişi konusunu anlatmak gerekir ise marketten aldığınız bir dondurmayı geçen seneye oran ile daha yüksek fiyata aynı ürünü alıyorsanız bu durum enflasyonun yükselmesi ile bağlantılı bir konudur.

Enflasyon Neden Yükselir?

Enflasyon neden yükselir konusunda aslında net bir şekilde bir madde göstermek anlamsız olsa da en çok enflasyonu etkileyen madde arz ve talebin bozulmasından kaynaklanmaktadır. Piyasaya sunulan mallar tüketicilerin taleplerini karşılamıyor ise ve üretilen mal yeterli gelmiyor ise bu enflasyonun yükselmesi durumuna sebep olur. Tabi ki üretilen malların hammaddesinde oluşan zam, tüketiciye yansıması durumunda da enflasyon oluşmaktadır. Ülke üzerine karşılığı olmayan altın, döviz, para gibi durumların artması da enflasyona neden olacak olan diğer faktörler arasında yer almaktadır.

Enflasyon Yükseldiğinde Ne Olur?

 

Enflasyonun yükselmesi durumunda ne olur gibi sorular da tabi ki son günlerde sık sık gelmekte olup, bu durum alım gücünü azaltarak, para gücünü de azaltmaktadır. Bu durumda tabi ki olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz