Engelli Kira Gelir Vergisi Öder Mi?

Gayrimenkul kiralama işlemlerinden gelir elde eden kişilerin Gelir Vergisi Kanunu çerçevesinde kira gelir vergisi ödemekle yükümlüdürler. Ancak bazı durumlarda bu kural için istisnalar uygulanabilmektedir. Peki, engelliler kira gelir vergisi öder mi?

Engellilerin Kira Gelir Vergisi Ödemesi Gerekir Mi?

Pek çok konuda engelliler için kanunda koruyucu maddeler yer alırken engelliler için ise ne yazık ki kira geliri muafiyeti uygulanmıyor. Yani kanunlar gereğince engelli olan kişilerin elde ettikleri kira geliri üzerinden istisna tutarlarını aşması durumunda kira geliri vergisi ödemekle yükümlü tutulmaktadır.

Bu noktada engellilere tanınan tek kolaylık ise engelli olan kişinin sakatlığı ya da engeli nedeni ile vergi dairesine gidemeyen kişilerin Maliye Bakanlığı’nın 444 0 189 numaralı telefonundan arayarak isim ve adres bilgilerini bırakarak bakanlığın yetkili birini adreslerine göndermelerini sağlayabiliyorlar.

Kira Geliri İstisnası 2017

2017 yılında uygulanılacak olan kira geliri istisnası tutarları konut kira geliri istisnası ve işyeri kira geliri istisnası olmak üzere iki farklı kriterde belirlenmektedir. Bunlardan ilki olan kira geliri istisnası tutarı 3 bin 600 lira olarak uygulanırken işyeri kira gelir istisnası olarak ise 29 bin lira uygulanmaktadır. Bu tutarların altında kira geliri elde eden kişilerin kira gelir vergisi beyannamesi verilmesine gerek yoktur. Ancak bu tutarları aşan kira geliri elde eden kişiler ise kira gelir vergisi beyannamesi vermek zorundadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz