Engelli Vatandaşlara Emlak Vergisi

 

Emlak vergisi, ev bedeline göre devlete ödenen evin vergisi olup, yılda iki kez taksitli şekilde ödenmektedir. Emlak vergisi, ilk ödemesi Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde yapılmakta olup, ikinci taksiti ise Kasım ayının son gününe kadar ödenmesi gerekmektedir. Emlak vergileri ise mesken, arsa, araziler ve iş yerleri için geçerli olup, bazı kişiler için belli şartlar çerçevesinde emlak vergisi ödeme zorunluluğu yoktur. Bu kişileri sıralamak gerekir ise;

  • Bir tek meskeni olup da intifa sahibi olanlar
  • Emekliler
  • Hiçbir geliri olmayanlar
  • Ev hanımları
  • Şehit yakınları
  • Dul ve yetimler
  • Gaziler
  • Engelliler

Yukarıda ki saydığımız kişiler belli şartlar dahilinde emlak vergisinden muaf tutulmaktadır. Türkiye sınırları içerisinde tek bir mülke sahip olan kişilerin evin 200 metrekareyi geçmemesi halinde geçerliliği bulunmaktadır. Engellilerin emlak vergisi konusunda ise vergiden muaf olma olasılığı bulunmaktadır. Bu durum ise sağlık raporu ile ispatlanabilir olması gerekmektedir. Bunun için istenilen belgeler ise Devlet Hastanelerinde alınmış olan tam teşekküllü sağlık raporu olup, belgelendirilmesi gerekmektedir. Engelli kimliği olan kişiler aynı zaman da bu kimliklerini de ibraz etmek zorundadır. Alınan sağlık raporu, engelli kimliği ve engellilere ait bina vergisi formu ile birlikte ibraz etmesi durumunda emlak vergisi indirimi alanından yararlanması mümkündür. Bu 27 Temmuz 2011 tarihinde Resmi Gazetesinde yayınlaması ile yürürlüğe girmiştir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz