Engellilere Erken Emeklilik, Engelliler Nasıl Emekli Olur?

 

Emekli olmak her işçinin her çalışanın hakkı olduğu gibi engelli çalışanlar da emeklilik hakkına sahiptir. Doğuştan ya da çalışırken engelli olmanız emeklilik ile ilgili herhangi bir engel tanımadığı gibi her şartta her çalışan kişinin emeklilik olma hakkı vardır. Peki, engellilere erken emeklilik nasıl olur, neler yapılması gerekir engelli çalışanlar için araştırdık.

1 Ekim 2008 Öncesi ve Sonrası Erken Emeklilik

 

Engelli emekli işlemlerinde aslında 1 Ekim 2008 tarihi bir dönem olarak bilinmekte olup, bu tarihten önce ve sonra çalışanlar için emeklilik dönemleri ve zamanları fark ediyor. Buna göre engelli çalışanlar emekli olmak için 1 Ekim 2008 öncesinde işe girmiş ise yaş şartı aramaksızın 3 şart kapsamında emekli olma hakkı bulunmaktadır. Bu 3 şart ise;

  • Çalışma gücünde yüzde 40 ile 49 oranında kayıp olanlar, 18 yıl çalışarak 4680 günden emekli olabiliyor.
  • Çalışma gücünde yüzde 50 ile 59 oranında kayıp olanlar, 16 yıl çalışarak 4320 günden emekli olabiliyor.
  • Çalışma gücünde yüzde 60 ve üzerini oranında kayıp olanlar, 15 yıl çalışarak 3960 günden emekli olabiliyor.

Fakat engellilerde erken emeklilik için iş nedeni ile sakat kalan kişiler bu sakatlığı raporladıktan sonra malulen emekli olma hakları bulunmaktadır. Bu durum vergi indiriminden de yararlanmanızı sağlamaktadır. Genel olarak 1 Ekim 2008 tarihinden önce işe girenler 3600 günden yaşa bakılmaksızın emekli olabilir. Fakat 1 Ekim 2008 tarihinden sonra işe giren kişiler en az 3700 günü tamamlaması gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz