Erken Emekli Nasıl Olunur?

 

Tüm çalışanların tek hayali olan emekli olmak günümüz şartlarında yaş, prim gibi unsurlara takılarak uzadıkça uzamaktadır. Bu durum ise tabi ki çalışanlar için erken emekli nasıl olurum gibi konuları gündeme getirirken, kadın, erkek fark etmeksizin emeklilik için alternatif yol aranmaktadır. Erken emeklilik için hayal kuran ve çözüm arayan kişiler genellikle askerlik borçlanması, doğum borçlanması gibi durumların onlar için avantaj olup, olmayacaklarını düşünürken, aslında bunlar da bu süreler de sigorta priminiz işlemeye devam ettiğinden dolayı sizler için çok büyük bir avantaj olmayacaktır.

Doğum yapan kadınlar her çocuk için 760 gün prim borçlanması yapabilirken, erkekler ise askerlik süresince borçlanma yapma hakkına sahiptir. Tabi ki erken emekli nasıl olunur diye düşünenler için prime takılmışlar ise bu onlar için avantajlı bir durum olabilir.

3600 Günden Emeklilik

 

15 yıllık zorunlu prim ödemesi yapılmış olan kadın veya erkekler, şartların uyumlu olması durumunda 3600 gün emeklilik başvurusu yapma hakkına sahiptir. 3600 gün emeklilik için ise tabi ki en önemli şart ise 8 Eylül 1999 tarihinde veya önce ilk sigorta başlangıç olması gerekmektedir. Bu şarta uyumlu olan kişiler SGK şubelerine direk kendileri başvuruda bulunarak emekli olmaya hak kazanmış sayılırlar.

Bunun dışında erken emekli olmak isteyen kişiler malulen ve engellik gibi durumlar da emekli olma hakları vardır. Bu durum da tabi ki belli şartlara tabidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz