Erken Seçim Kararı Konut Satışlarını Etkiler Mi?

Normalde 2019 yılının Mart ayında yapılması planlanan Başkanlık sistemi seçiminin alınan ani bir karar ile bu sene Haziran ayına alınması inşaat sektöründe büyük bir memnuniyet yarattı. Sektör bulunan seçim belirsizliğinin bir an önce çözülmesini ve seçim sonuçlarına göre konut satış rakamlarının yükseleceği beklentisi hâkim. Peki, erken seçim yapılana kadar arada geçecek olan 2 aylık süreçte konut satışları ne olur?

Konut Satış Rakamları Düşmeye Devam Ediyor

Aslında konut satış rakamları 2018 yılına çok iyi bir başlangıç yapmış ve Ocak ayında yükseliş göstermişti. Ancak bu başarıyı bir adım ileriye taşıyamayan konut satış rakamları Şubat ayında yüzde 5 oranında ve Mart ayında da yüzde 14 gibi ciddi bir seviyede gerileme yaşamıştı. Alınan erken seçim kararı nedeni ile planlarını seçim sonrasına bırakmayı tercih eden kişilerin yoğunluğu da göz önünde bulundurulursa Nisan ayın konut satış rakamları için açıklanan verilerin daha da düşük olacağı belirtiliyor.

Satışlarda Yavaşlama Yaşanması Muhtemel

Sektörün önemli temsilcileri inşaat sektöründe yaşanan gelişmelere bağlı olarak bir miktar yavaşlama yaşanabileceği ihtimalinin ağırlık kazandığını belirtiyorlar. Ancak seçim sonuçlarının belirlenmesinin ardından Eylül ayı ile beraber yeniden konut satış rakamlarının yükseleceği inancı sektörde yaygın bir kanı olarak kabul görüyor. Özellikle de konut kredisi faiz oranları düşürülmeyi başarılırsa satışların patlama yaşayacağı belirtiliyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz