Eş Muvafakatnamesi Ne Anlama Gelir?

Medeni kanuna göre bir kişi eşi ile birlikte hayatını paylaştığı, yaşamını sürdürdüğü aile konutu üzerinde oturuyor ise eş muvafakatnamesi olmadan bu aile konutu üzerinde hiçbir hakka yani alım, satım ya da bir borca ilişkin tasavvufta bulunması imkansız bir durumdur. Aile konutu şehri bulunan konutta ait ise işlem yapabilmesi için eşten eş muvafakatnamesi alması ve bu şekilde konutu kiraya verme, satma gibi işlemleri yapması gerekmektedir. Öyle ki bununla ilgili maddeler de bulunmakta olup, bu maddelerde en önemli kısmı sizlere bilgilendireceğiz.

  1. Aile Konutu

Madde 194: Aile konutu madde 194 diyor ki eşlerden birisi diğerinin rızası olmaksızın aile konutu hakkında kiraya veremediği gibi kira konutu sözleşmesini fesh edemez. Aynı zaman da devretme hakkı da kesinlikle bulunmamaktadır. Rıza alamayan hatta haklı olmasına rağmen rıza göstermeyen eş, hakimden yardım talebinde bulunma hakkı vardır.

Ölüm Halinde Aile Konutu Şerhi

Eşlerden birisi ölmüş ise paylaşma yani miras konusu gündeme gelmektedir. Eşlerden birisinin birlikte yaşadığı aile konutu var ise bu konut diğer ölen eşten ona miras kalabilir. Sağ kalan eş bundan hak alabilir ve hakkı yetmez ise belli bir bedel vererek mülkiyet hakkına sahip olabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz