Eş Rızası Olmadan Yapılan Devir İşlemleri İçin Emsal Karar Çıktı

Aile konut olarak kullanılan evler için Yargıtay emsal karar verdi. Borçlarını ödeyemeyen kişi borçlarına karşılık olarak konutuna ait tapuyu devretti. Ancak borca karşılık tapu devri yapan kişiye Yargıtay “dur” dedi ve eşin rızası olmadan evin devrinin yapılamayacağına hükmetti. Verilen bu karar benzer mağduriyeti yaşayan kadınlar için emsal karar olması açısından büyük önem taşıyor.

Aile Konutu Eş Rızası Olmadan Devredilemez

Söz konusu olay İstanbul ‘da yaşandı. İstanbul’da borçlarını ödemekte zorlanan bir kişi borca karşılık tapu devri işlemini gerçekleştirdi. Evinin borcuna karşılık verildiğini öğrenen eşi ise kararın iptali için mahkemeye dava açtı. 12. Aile Mahkemesi’ne açılan tapu devri iptali davasında mahkeme davalı tarafın savunmasını haklı buldu ve konutun tapusunda aile şerhi ifadesi bulunmadığı için davanın iptaline karar verdi.

Karama İtiraz Edildi, Temyize Gidildi

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından görülen dava sonucunda davacı taraf haklı bulundu. Yargıtay vermiş olduğu emsal karar kapsamında aile konutunun eş rızası olmadan devredilemeyeceğine hükmetti. Yargıtay tarafından açıklanan karar metni ise şu şekilde;

“Türk Medeni Kanunu’nun 194. maddesi yetkili eşin izni için bir geçerlilik şekli öngörmemiştir. Bu sebeple söz konusu izin bir şekle tabi olmadan, sözlü olarak dahi verilebilir. Ancak maddenin ifadesinden de anlaşılacağı üzere, iznin ‘açık’ olması gerekir.

Somut olayda taşınmaz aile konutu olup, davalı eş dava konusu aile konutunu davalıya devretmiş. Bu işlem sırasında davalı eş tarafından davacı eşin açık rızası alınmamıştır. Açıklanan kurallar çerçevesinde eşin ‘Açık rızası’ alınmadan yapılan işlemin Hukuk Genel Kurulu’nca da açıkça ifade edildiği üzere ‘Geçerli olduğunu’ kabul etmek imkânsızdır. Eş söyleyişle eşin açık rızası alınmadan yapılan işlemin geçersiz olduğunu kabul etmek zorunludur.

Hal böyle olunca, mahkemece Hukuk Genel Kurulunca benimsenen yukarıda açıklanan yasal düzenleme ve ilkelere uygun değerlendirme yapılarak davanın kabulüne karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde ret hükmü kurulması usul ve kanuna aykırı olup bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme hükmünün oy birliği ile bozulmasına karar verilmiştir”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz