Bir kişinin vefat etmesi durumunda geride bıraktığı mal varlığı, sağlığında yapmış olduğu kazandırmalar ve paylaştırmalar ile mirasçılarına kalıyor. Peki, mirastan eşe düşen pay nedir?

Miras Bırakanın Eşine Düşen Pay

Medeni Kanun kapsamında, mirasçıların hangi oranda hak sahibi olacağı açıkça belirtiliyor. Sağ kalan eşin alacağı miras payı, miras bırakan kişinin hayatta kalan diğer yakınlarına göre değişkenlik gösteriyor.

Ölen eşin çocukları varsa mirasın 3/4’ü çocuklara, 1/4’ü ise hayatta olan eşine kalıyor. Tek çocuk var ise 3/4 oranındaki mirasın tamamına sahip oluyor. Ölen eşin çocuğu yoksa ve anne-babası sağ ise mirasın yarısına anne ve babası, diğer yarısına da hayatta olan eşi sahip oluyor. Anne ve baba sağ değil, kardeşleri yaşıyor ise bu durumda yine yüzde 50 oranında eş ve kardeşler arasında miras paylaşımı söz konusu oluyor. Ölen eşin hayatta kalan tek yakınları dedesi ve ninesi ise mirasın 1/4’ü onlara, 3/4’ü hayatta kalan eşe veriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz