Eski aidat borcundan yeni malikin sorumluluğu nedir? Eski aidat borcundan yeni malik sahibi sorumlu mudur? Eski borçları kim öder? Kat mülkiyeti alınırken, eski kat sahiplerinin ortak gider borcu devralınır mı? Eski aidat borcunu kim öder? İşte tüm cevaplar…

Eski aidat borcundan yeni malikin sorumluluğu nedir?

Yeni alınan konuta ait eski borçlardan kimin sorumlu olduğu yeni malik sahipleri tarafınca sürekli sorulmaktadır. Gayrimenkul hukuku kapsamında eski aidat borçlarında yeni malik sahibinin bir sorumluluğu veya yükümlülüğü bulunmamakta. Satışın yapılmasından önceki tarihlerden kalan borçlar eski ev sahibine ait olarak belirtilmekte. Satışın yapıldığı gün ve sonraki günlerde olan borçlar ise yeni ev sahibinin sorumluluğundadır.

Ortak kullanım giderlerinden kaçınılmaz!

Kanun kapsamında Madde 20 ile beraber kat malikleri arasından bir anlaşma olmadıkça, kapıcı, kalorifer, bahçıvan ile bekçi giderlerle beraber, gayrimenkulün sigorta primleri ve tüm ortak yerlerin bakım ile koruma giderleri gibi yönetici aylığı dahil diğer toplanacak giderlerde arsa payı oranında katılmak zorundadır. Kat sahipleri ortak alan ve tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçer ve ihtiyaç olmadığını bildirmelerine rağmen bu ortak gideri ödemek zorundadırlar. Bu ödemeden kaçmak mümkün değildir. Kullanım olsun veya olmasın ortak giderler ödenmelidir.

Böylelikle kat sahiplerinden birinin veya bağımsız bölümlerden herhangi bir şekilde faydalanan kişinin, kusurlu bir hareketi olmuşsa eğer, ve tüm kat sahipleri tarafından o alanın kullanımından yok sayılması kabul edilmiş ve aralarında anlaşılmış sa ödeme yapmayabilir. Ama bir kişi bile kabul etmediği taktirde ödemek zorundadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz