Türkiye’de konut satışları her geçen gün biraz daha artmaya devam ederken konut satın alan kişilerin eğilimleri de değişmeyi sürdürüyor. Türkiye’nin en büyük emlak sitelerinden bir

Artık Eski Evler Yerine Yeni Evler Tercih Ediliyor 
Türkiye’de konut satışları her geçen gün biraz daha artmaya devam ederken konut satın alan kişilerin eğilimleri de değişmeyi sürdürüyor. Türkiye’nin en büyük emlak sitelerinden biri olan Hürriyet Emlak tarafından ev arayan kişilerin eğilimlerini gösteren son veriler açıklandı. Açıklanan son verilere göre ülkemizde artık konut satın almak isteyen kişiler yeni binalar almayı tercih ediyor. 5 yıldan daha yaşlı binalar ise artık eskisi kadar ilgi görmüyor. 
Deprem Bölgesinde Eski Evler Artık İlgi Görmüyor 
Özellikle de deprem bölgesinde yaşayan kişilerin yeni binaları tercih ettikleri dikkat çekerken Türkiye genelinde ise satılık ya da kiralık konut arayan kişilerin yüzde 38 gibi büyük bir bölümü 0-5 yaş aralığında yeni binaları tercih ediyor. Geriye kalan yüzde 32’lik dilim içindeki insanlar 5-10 yaş aralığındaki evleri tercih ederken 15 yaşından daha yaşlı evleri tercih eden kişilerin oranı ise yüzde 13 ile sınırlı kalıyor. Özellikle de deprem riskinin yüksek olduğu illerde yaşayan kişilerin yeni bina eğilimleri yükseliyor. 

Sakarya’da Yeni Bina Arayan Kişilerin Sayıları Artıyor
Türkiye’de deprem riski en yüksek iller arasında yer alan ve 1999 senesinde meydana gelen büyük depremde en çok can kaybının yaşandığı illerden biri olan Sakarya yeni bina arayan kişilerin oranlarının en yüksek olduğu illerden biri oldu. Sakarya’da yeni konut arayan her 100 kişiden 69 tanesi 0-5 yaş aralığı konutları tercih etti. Yine Ege ve İstanbul’da da konut arayışında eski konutların cazibesini kaybettiği görüldü. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.