Bir taşınmazın tapusunun üzerinde ipotek şerhi bulunması o taşınmazın tapu devri yapılması için yasal bir engel oluşturmaz. Ancak ipoteğin bulunması bu ipoteğin konulmasına neden o

Eski İpotek Nasıl Kaldırılır?
Bir taşınmazın tapusunun üzerinde ipotek şerhi bulunması o taşınmazın tapu devri yapılması için yasal bir engel oluşturmaz. Ancak ipoteğin bulunması bu ipoteğin konulmasına neden olan durumun gerçekleşmesi durumunda ipotek koyan kişi ya da kurumun bu taşınmazı satma hakkının bulunduğu anlamına gelir. Bu nedenle ipotekli ev ya da taşınmaz alan kişilerin bu riski bilmeleri çok önemlidir. Zaten tapu devir işlemleri esnasında böyle bir ipoteğin bulunması durumunda tapu görevlisi sözlü olarak tapuda ipotek olduğunu belirtmekle yükümlüdür. 

Eski İpotek Nasıl Kalkar?
Tapuda eski ipotek bulunması durumunda yeni ipotekli kredi kullanmak ya da tapu devri konusunda sorunlar yaşanması gibi bir takım olumsuzluklar yaşanabilmektedir. Bu nedenle eski ipoteği kaldırma işleminin tamamlanması gerekir. Bu işlemin yapılabilmesi ise bazı şartlara bağlı olarak yapılabilmektedir. Burada önemli olan en önemli kriter ipoteğin konulmasına neden olan şartın ortadan kaldırılıp kaldırılmadığıdır. Yani ipoteğe konu olan borç ödenip ödenmediğine bakılır. Borcun kapatılması durumunda borcun ait olduğu banka ya da kurumdan ipoteği kaldırma yazısı / dilekçesi alınması ve bunun konutun kayıtlı olduğu tapu dairesine verilmesi yeterlidir. 
Borcun devam etmesi durumunda ise borcun faizi ile beraber ödenmesi ve kapatıldıktan sonra yine yukarıdaki işlemin yapılması gerekir. Ancak alacaklının belli olmadığı çok eski tarihli ipotek işlemleri için kişinin mahkemeye başvuruda bulunarak ipoteğin kaldırılması davası açması gerekir. Yine ipoteğin kaldırılması talebi ile kişinin takip yapılmasını talep etmesi de mümkündür. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.