Eski Elektrik, Su, Doğalgaz Aidatlarını Kiracı mı Öder?

 

Yasal olarak bir kiracı bir yeri kiralarken, ki zaten şuan ki mevcut uygulamada da bu şekildedir. Elektrik, su, doğalgaz gibi aboneliklerin kiracı üzerine alınması talep edilmelidir. Ev sahibi bu uygulamayı yapmak ve takip etmek yükümlülüğü vardır. Fakat apartman aidatı gibi bir yönetime bağlı aidatlar kiracının ödemesi zorunlu olduğu bir durum olduğu için ev sahibi kiracısını aidat ödemelerini ödeyip ödemediğini Site yöneticisi ile irtibata geçerek öğrenmelidir. Bu gibi maddeler sözleşme üzerinde belirtilmesi gerekmektedir. Sözleşme üzerinde belirtilen bu aidat vb gibi maddeler belirtilmiş ise, kiracıya ödeme baskısı yapılabilir hatta tahliyesi için delil olabilecek bir durumda hak sahibi olabilirsiniz.

Eski Abonelik Ücretlerinden Kim Sorumludur?

 

 

 

Şayet kiracı habersiz birşekilde kaçıp giderse, elektrik su doğalgaz gibi abonelikleri kiracı üzerine ise borç her zaman eski kiracı üzerine kalmaktadır. Ev sahibinin veyahut yeni gelecek kiracının, kaçan kiracının bıraktığı borcu ödeme mükellefiyeti söz konusu değildir. Bu konu ile alakalı açılan davalarda Yargıtay kiracılar lehine davayı sonlandırdığını hukukçulardan takip etmekteyiz. Fakat Apartman aidatı konusu bu şekilde olmamaktadır. Apartman aidatı konusu gayrimenkulun genel özelliğinden kaynaklandığı için, giden kiracının apartman aidat borcunu Ev sahibi yüklenir. Yine yeni gelecek olan kiracı eski apartman aidat ödemesinden muaf tutulur.

Eski Kiracıya Ait Elektrik Su Doğalgaz Borçlarından Dolayı Abonelik Yapılır mı?

 

 

 

 

Genel anlamda eski kiracıya ait elektrik su doğalgaz aboneliklerindeki kalan borçlar, borçluya tebliğ edilir. Eski kiracı bu borcunu ödemez ise, yeni kiracı ödemek zorunda bırakılır. Her abonelik başına belli bir depozit ücreti alınmakta olup bu depozit bedelleri, kiracının abonelik ücretini ödememesine karşılık bir önlem olarak alınmaktadır. Herhangi bir abonelik merkezine gittiğinizde Şayet eski kiracının borcu ödemiş olduğu depozit miktarını geçmiyorsa zaten sorun olmuyor.. Borcu depozitodan düşüp temiz olarak aboneliği kendi üzerinize alabiliyorsunuz. Şayet borç depozitodan yüksek ise Müşteri temsilcisi sizden eski kiracının kalan borcunu isteyebilir. Boyle bir hakkı yoktur. Eski kiracının üzerine olan borçlar eski kiracıdan alınması gerekmektedir. Boyle bir durumla karşılaştığınızda eski kiracının borcunu ödemeyin ve aboneliğinizi açması için ısrar edin.

 

İskanı Bulunmayan Konutun Doğalgaz, Elektrik, Su Abonman Ücretleri ( Kocaeli 2014 )

 

Doğalgaz : 370 TL
Elektrik : 225 TL
Su : 400 TL

Olarak depozit ücreti alınır.

İskanı Bulunan Konutun Doğalgaz, Su, Elektrik Abonelik Ücretleri

Doğalgaz : 370 TL
Elektrik : 100 TL
Su : 200 TL

Olarak depozit alınır.

Bu depozitolar gayrimenkulün ve bölgenin özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.

 

Elektrik Doğalgaz ve Su Abonelikleri ile ilgili abonelik ücretleri için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


4 YORUMLAR

 1. Ben yeni ev aldım..doğalgaz için igdasa gittim abone ve sözleşme yaptırdım.606 TL ödedim..saati çizim onaylandıktan sonra alacaksın dediler..onaylandı gittim…bir sözleşme daha 400 kusuratida var bir para daha faturaya yansıyacak bu bedel çok değilmiş..bilen cevapların..

 2. Kiraci olduğum evin elektrik ve su borcu var ev sahibim üzerine fakat şu an ikamet te bulunduğum adrese kendi şahsım adına yeni abonelik alabilirmiyim

  09.05.2017 11:50:14
  • Değerli kardeşim
   Öncelikle ilk olarak ödediğin para proje tesisat ve sayaç gibi işlemler için aldıkları ilk aktivasyon ücreti bu para kalıcı ve geri alamazsın. Ev senin ise sorun yok ama kiracı isen ev sahibinin yapması gereken bir işlem. Diğer ödediğin meblağ ise abonelik başvurusu yaptığında aldiklari teminat bedeli. Evden ayrıldığında ve aboneliğini iptal ettiğinde bu parayi geri alabiliyorsun

  • Yeni girdiğiniz evdeki eski borç yani faturalar senin adına değil. Bu yüzden borcun tahsilini fatura sahibinden yapmalarini iste. Normal şartlarda abonelik alabilirsin ama kurumlar bu borcu senin ödemeni isteyecek ödeme yapma ve kendi abonelik islemlerin için ısrarcı ol.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz