Yeni Tapulara Geçiliyor!

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre Tapu senetlerinde değişik yapılacağı açıkladı. Yapılan açıklamada tapu senetlerinin oldukça eskidiğini ve bunun için yeni düzenlemeye gidildiğini açıklayan Murat Kurum, yeni tapuların yakın zaman da devreye gireceğini de dile getirdi.

 

Tapu Senetlerinin Yenilenmesi

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından organize edilmiş olan ve otelde düzenlenen Tapu Senetlerinin Yenilenmesi ve e-Devlet Uygulamaları Tanıtım Programın da konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada günümüzün en önemli gelişmenin bilim ve teknoloji olduğunu belirtti.

 

 

Türkiye’nin hafıza ve bilgi bankasının Tapu ve Kadastro biriminin olduğunu söyleyen Kurum, bine yakın hizmet birimi ile kaliteli şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Bu şekilde de yıllardır yaklaşık olarak 30 milyon vatandaşa hizmet verildiğine de konuşmasında yer verdi.

 

Yeni Tapular Selçuklu Yıldızı ve Motifleriyle Süslenecek!

 

 

Murat Kurum, yeni tapular hakkın da konuşmasına da bu tapularda Selçuklu yıldızı ve motifleri yer alacak ve bunlarla süsleneceğini bildirdi. Aynı zaman da yeni tapular da mahalle, ada, parsel gibi gerek görülmeyen bilgiler yer almayacaktır. Tapularda aslında bir kimlik numarasının bulunduğunu söyleyen Murat Kurum, bu kimlik numarasının artık aynı vatandaşların kimliklerinde olduğu gibi her taşınılmaz içinde tapularda yer alacağını söyledi. Bu kimlik numaraları ile birlikte birçok işlem daha kolay yapılacak olup, taşınılmazların kök senetlerine kadar ulaşım sağlanabileceğini söyledi.

 

 

 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tarafından Görkemli bir video tanıtımı hazırlandı!

 

Yeni hazırlanan bu video içerisinde Tapu ve Kadastro ile ilgili genel bilgiler ve değiştirilen yeni tapu ile ilgili bilgiler yer alıyor. 2 asırlık köklü bir tapu arşivine sahip olan tkgm bu zamana kadar olan geçmişi bizlere aktarırken tapu çalışmalarındaki değişimi tapu evraklarını yenileyerek öncülük etmiş olacak. Değişecek olan tapu evrağında eskiden kullanılmayan bilgilerin yer almayacağı ve teknoloji ile bağıntı ve yer alması gereken bilgiler yer alacağı bildiriliyor.

Yeni tapularda yeni değişiklik : QR Kodu, Taşınmaz Numarası, Metrekare Gözükecek

 

Video içeriği şu şekilde ” Vatandaşımızın tapuya gösteriği önem ve ilgilin karşılık bulması için tasarımından içeriğine tapu senetleri yenileniyor!.yenilenen tapu senetleri çok daha estetik bir hal alarak motiflendirilecek. Selçuklu yıldızı motifli ve QR kodlu yeni tapu senetleri ile geçmiş ile gelecek, estetik ve teknoloji ile buluşuyor.

 

Yeni Tapu QR Kod Uygulaması Nedir?

 

 

 

QR Kod uygulamasını son dönemlerde sıkça duyuyor olduğunuzu düşünüyorum. Bazı bir çekiliş kartında bazen bir gazete küpüründe bazende kartvizitlerde bile görmeye başlamıştık. QR Kod temel mantığı bilgi akışını hızlandırmaktır. Bu teknoloji ile birlikte o tapuya özel QR Kodları üretilerek telefon ile bağdaştırılacak. Teknolojinin gelişimi ile kullanımına gerek kalmayan bilgileri içermeyen, teknolojik yeniliklere sahip, yeni tapu senetlerinin en önemli özelliklerinden biri QR Kod uygulaması.Ada, Parsel Pafta, sokak, sınır gibi bölümlerin yerine konulan QR kodla Takbis sistemi üzerinden taşınmazın kadastro haritasına doğrudan ulaşılabiliyor , taşınmazla ilgili diğer bilgilere ulaşılabiliyor.

 

Yeni Tapu Taşınmaz Numarası Nedir?

 

 

Yeni tapudaki oluşturulacak olan taşınmaz numarasını tapunun bir tc kimlik numarası gibi düşünebilirsiniz. Her bir taşınmaz için ayrı verilen taşınmaz kodları ile sorgulama yaparken çok fazla bilgiye ihtiyaç duyulmayacak. Artık her gayrimenkulün taşınmaz numarası var! Yeni tapu senetlerine basılan taşınmaz numarasıyla, il , ilçe , mahalle,ada , parsel ve bağımsız bölüm belirtmeye gerek olmayacak. Taşınmaz numarasıyla taşınmazın bilgilerine ve geçmişine doğrudan ulaşılabilecek.

 

Dairelerin Metrekareleri Artık tapuda yazacak!

 

 

 

Eski tapularda konutların metrekareleri görünmüyordu. Oturdukları dairenin metrekarelerini bilmek için Belediye veya tapuya giderek tapu ile ilgili parsel numarasından projesine ulaşarak bulunabiliyor veya varsa iskan  belgesi üzerinde net ve brüt metrekareleri yazıyordu. Yeni tapu senetlerindeki bir diğer yenilikte apartman dairelerindeki mimari projelerindeki bağımsız bölüm brüt ve net yüz ölçümleriyle maliklerin hisseleri ve hisselerine düşen yüz ölçümlerinin gösterilmesi oluyor.

 

 

Yeni tapularla ilgili merak ettiklerinizi yorumlardan bize sorun !

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz