Eski Yapılar İçin Enerji Kimlik Belgesi Alımı

Enerji Kimlik Belgesi, söz konusu binanın Enerji Performansını gösteriyor. A ve G harfleri arasında bir Enerji Sınıfına sahip olup, A harfi verimli binayı, G harfi ise verimsiz binayı sembol ediyor. Ortalama olarak bir binanın sahip olması gereken yapı ve yalıtım standartlarını gösteren enerji sınıfı C’dir. Olması gerekenden daha üstün standartlara sahip ise A ve B enerji sınıflarını alabiliyor. Enerji Kimlik Belgesi’ne göre yapı ve yalıtım standartlarını tam sağlamayan, yani Enerji Sınıfı C olan binalar yapı kullanım iznini alamıyor.

Enerji israfının önüne geçmeyi sağlayan enerji kimlik belgeleri, yeni binalarda zorunlu olduğu gibi eski binalar için de zorunlu oluyor. Ayrıca belge, düzenlemenin yapıldığı tarihten itibaren on sene için geçerli sayılıyor.

2011 yılından önce yapı ruhsatı almış olan ve 50 metrekarelik alanın üzerinde olan binalar için, 2 Mayıs 2017’den itibaren Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu geliyor. Bu tarihten itibaren bina alım-satım işleri Enerji Kimlik Belgesi olmadan yapılmayacak. Böylelikle alım yapacak olan kişi, aldığı yapının yapı ve yalıtım standartlarını, enerji sınıfını bilecek ve kararlarını bu yönde verecek.

Eski binalar için enerji kimlik belgesi alınmak istendiği takdirde, gerekli birtakım belgelerin bulundurulması gerekiyor. Belgeyi düzenleyecek olan kurum Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi olup, Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Daire Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş oluyor.

Gerekli olan belgeler; Mimari proje, ısı yalıtım projesi, elektrik projesi ve mekanik tesisat projesi olarak sıralanabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz