Eski Yapılar İçin Ruhsat Almak

Ruhsat alınmadan da inşa edilebilecek olan yapıların haricinde, İmar Kanununa göre ruhsatı olmayan binalar için inşaat işlemleri başlayamıyor. Merak edilen konular arasında, eski yapılar için ruhsatın nasıl alındığı yer alıyor.

Tespit Edilirse Yapı Mühürleniyor

Ruhsat alınmadan da inşaat işlemleri başlatılabilecek olan yapıların dışında kalan yapılar, İmar Kanunu gereğince ruhsat almadan inşa edilemiyor. Ayrıca ruhsatı alınmadan inşaata başlanan ya da ruhsat ve eklerine aykırı inşa edilen yapıların tespit edilmesi durumunda, yapı mühürleniyor ve inşaat işlemleri durduruluyor.

Ruhsatsız inşa edilmiş ya da ruhsat ve eklerine aykırı inşa edilmiş ve tespit edilip mühürlenmiş yapılar, aykırılığı giderir ise ya da ruhsat alır ise inceleme sonucunda yapının ruhsata uygun olduğu kararının verilmesi ile mühür belediye ya da valilik tarafından kaldırılıyor ve inşaat işlemlerinin devam edilmesine izin veriliyor.

Eski Yapılara Ruhsat Almak

Ruhsatsız olarak inşa edilmiş olan yapılara, belli koşulların sağlanması durumunda ruhsat verilebiliyor. Ruhsatın verilmesi, yapı belediye sınırları içerisinde bulunuyorsa belediye tarafından, belediye sınırları dışında bulunuyorsa valilik tarafından yapılıyor.

Ruhsat Alma Süreci

– Öncelikle ruhsatı bulunmayan yapıya ruhsat almak için yapının bulunduğu arsanın tapusunun bulundurulması gerekiyor. Ayrıca yapının bulunduğu yerin, yapı sahibine ait olması gerekiyor. Hisseli yerlerde arsanın neresinde kimin payı olduğu belli olmadığı için ruhsatlandırma işlemi gerçekleştirilemiyor. Hisseli tapularda ayırma işleminin yapılması mutlaka gerekiyor.
–  Eski yapıya ruhsat almak için, yapının bulunduğu yerin tapu bilgilerine göre ilgili belediyeden veya il özel idaresinden imar durum belgesinin alınması gerekiyor.
– Eski yapının mimari projesinin çizdirilmesi için bir mimar seçiliyor. Ve mimar, parsele vaziyet planını da çiziyor.
– Zemin etüdünün yaptırılması için bir zemin etüdü firması ile anlaşma yapılıyor.
– Eski yapının taşıyıcı sistem rölövesi çıkarttırılıyor.
– Eski yapının deprem performans analizi yaptırılıyor. Analiz sonucunda güçlendirme yapılması istenirse isteğe bağlı olarak yapı sahibi güçlendirmeyi yapıyor ya da binanın yıkımını isteyebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz