Eşler arasında cebri icra yasağı nedir? Eşler arasında cebri icra yasağı Yeni kanun kapsamında kaldırıldı. Yinede eski kanun içerisinde eşler arasında cebri icra yasağı yer alıyordu. Kişiler evlenmenin devamı boyunca birbirlerinin aleyhine icra takibi başlatamıyordu. İşte detaylar…

Eşler arasında cebri icra yasağı!

Kanun kapsamında bir yasak durumu yer almadığı zaman, eşlerden birisi diğerini ve 3. kişilerle alakalı tüm hukuksal işlemleri yapabilir. Kanun kapsamında eşler arasında cebri icra yasağı artık yok.

Kanuna göre, eşlerin birbirlerine olan borçlarını ödemesi gerekmektedir. Ödemediği zaman ise sonuçlarına katlanması gerekmektedir. Evlilik boyunca eşlerin birbirleri arasında oluşan borç durumu, ve borçları belirtilen zaman içerisinde ödemeleri gerekmekte. Eğer borç ödenmez ise alacaklı olan eş, borçlu eşe dava açma ve icra takibi başlatması yapabilir.

169. madde kapsamında eşlerin yapacağı hukuksal davranışlar sulh hakimi tarafından izin verilmediği zaman geçerli olmayacak. Eşlerin bir borçtan dolayı cebri icra yapması yasak. Cebri icra ancak boşanma işlemlerinden sonra oluyordu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz