Eşler Birbirlerinin Borcundan Sorumlu mu?

Evlilik sözleşmesi yapılmadığı takdirde, evlenilen tarih itibari ile edinilen bütün mallara ortak olunduğu biliniyor. Peki, eşlerden birinin borçlu olması durumunda, borç diğer eşi de etkiler mi?

Edinilmiş Mallara Katılma

2002 yılı itibari ile evli olan çiftler, evlilik sözleşmesi yapmamış ise evlendikleri gün itibari ile satın alınan tüm mallara ortak oluyor. Miras olarak kalan mallar haricinde tüm menkul ve gayrimenkuller ortak sayılıyor. Miras olarak kalan bir daire kiraya verildiği takdirde, daireden gelen kira bedeli de eşler arasında ortak oluyor. Bunun haricinde eşlerden birinin almış olduğu maddi tazminat da ortak sayılıp, manevi tazminat sadece sahip olan eşe ait oluyor.

Borçlar Ortak Sayılır mı?

Kanunen eşlerden birisi borçlu olduğu zaman, diğer eş söz konusu borçtan sorumlu tutulmuyor. Borçlu olan eş, sahip olduğu tüm malvarlığı ile borçla yükümlü oluyor. Evlilik süresi boyunca mal kimin adınaysa onun sayılıyor ve sahip olan kişi bu maldan dilediğince yararlanabiliyor. Borçlar da tamamen kişisel olup, borçlu eş yüzünden diğer eşin maaşına ya da kendi adına kayıtlı olan evine haciz konulamıyor.

Kamu borçlarında da durum değişmiyor ve eşler yine kendi borcundan sorumlu oluyor. Vergi borcu olan eş yüzünden diğer eşin malvarlığına hiçbir şekilde el konulamıyor. Ayrıca boşanma ya da eşlerden birinin vefat etmesi durumunda mallar ayrılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz