Eşlerden Biri Ölürse Aile Konutunun Durumu Ne Olur?

Aile konutu, ortak konut kapsamında değerlendiriliyor ve bu konut ile ilgili karşımıza çok sayıda madde çıkıyor. Yasalar eşlere ortak hak tanımlaması yapıyor ancak eşlerden biri öldüğünde tüm haklar tamamen sağ kalan eşe devrediliyor. Sağ kalan eş hukuki süreci başlatarak bu konut hakkında oturma davası açabiliyor ve bu dava sonucunda gerekli işlemler yapılarak sağ kalan eş yaşamını bu konutta sürdürebiliyor. Gerekli bedelin ödenmesi gerekiyor, bu çok önemli bir detay yani ortak konut olduğu için yarı payın bedeli ödendiği takdirde, sağ kalan eş evin tamamına sahip olabiliyor. Eğer ki ölmeden önce belli bir vasiyet varsa ve bedel istenmediği beyan ediliyorsa sağ kalan eşin böyle bir ödeme yapması söz konusu olmuyor.

Ölen taraf erkek ise, kadına daha büyük ayrıcalıklar sunuluyor çünkü medeni kanunda kadın biraz daha ön planda tutuluyor ve erkeğe göre hayatını sürdürmesi çok daha zor olduğu için bu aşamada gerekli yardım ve destek sağlanıyor. Eğer ki kadının ödeme yapma durumu yoksa bu aşamada gerekli indirimler sağlanıyor ve maddi desteğin sağlanması için çalışmalar yapılıyor. Hepinizin bildiği gibi erkekler tek başına kolayca hayatını sürdürebilir ancak kadın için bu biraz daha zor hale geliyor. Toplumumuzda yalnız kadına çok farklı bir gözle bakılıyor ve bunu engellemek için de konut kadının elinden hiçbir şekilde alınmıyor.

Ölen eşin eşyaları ve kalan malları da sağ kalan eşe devredilebiliyor, yani evin içindeki eşyalar da kadının üzerine yapılıyor, bu sayede kadın daha kolay bir yaşantı sürdürebiliyor. Kanunlar her zaman kadının yanında yer alıyor ve onun daha rahat bir yaşam sürmesi için gerekli yardımı da en iyi şekilde yapıyor diyebiliriz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz