Esnaf ile Tacir Arasındaki Farklar

 

Esnaf ile tacir arasında ki farkı şu zamanda çoğu insan bilmez çünkü biraz hukuki maddelerle ayrılmış iki koldur diyebiliriz. Halk arasında hiçbir farkı yokmuş gibi gözükse de yasalarda ve kağıt üzerinde sert bir şekilde ayrıldığını görebiliriz. İki tarafında ortak noktası vardır elbet. Bu ortak nokta ticaret ile uğraşmaları ve alıcıya mal satmalarıdır.

Esnaf ve Tacir arasındaki fark

 

Esnaf yasalara göre muhasebe defteri tutup belli bir kar limitini aşmayan satıcılardır. Tacire göre kar oranı neredeyse 6 kat azdır. Üretim yapmaz sadece satış yapar ve esnaf ve sanatkarlar odalarının birine bağlı olmak zorundadır. Ayrıca her hangi bir sanat dalından birini iş olarak yapıyor olması da bir ayrımdır olarak görebiliriz.

Tacir ise yüksek meblağda kazanç sağlayan ve ticaret ile uğraşan kişidir. Esnafa göre 6 7 kat daha fazla kar sağlar. Kendine göre defter tutması zorunludur fakat esnafın defteri ve tacirin defteri çok farklıdır. Esnafa göre daha fazla vergi öder. Türkiye odalar ve borsalar birliğine bağlı bir odaya kayıt yaptırabilir.

Tacir ve Tüccar arasındaki fark

Tüccar, alım satım işiyle uğraşan ve ticaretle içli dışlı olan kişilere verilen genel bir isimdir. Tacir ise bir hizmeti insanların ayağına getiren ve sunan kişiye denir. Eğer örnek verecek olursak; Ticaret borsasında Ahmet bey buğday alım ve satım yapıyorsa tüccar olur. Ancak Ali bey, ülkemizden 1 TL buğday alıp Irak’a götürüp TL’ye satarsa tacir olur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz