Esnafın Yükümlülükleri

Esnaflar hakkın ticari hükümlere bakılırsa aslında insanların esnaf olmaya yönelmesine tetikleyici bir çok hükümü anayasamızda görebilirsiniz. Bunlardan en önemlisi muhakkak vergi yükümlülüğüdür. Ticari hükümlerde bir esnaf sattığı her mal için yüzde 18 vergi vermek zorundadır. Bu vergiyi ya kendisi öder ya da alıcıya ödetebilir. Yani ticari bir işlemde her malın bir vergisi vardır. Bu vergiyi vermeyen esnafa ağır cezalar uygulanabilir.

Esnaf olmak için öncelikle bir işyerinizin olması zorunludur. Ayrıca bu işyerinde çalışan veya açan kişinin kesinlikle sigortalı olması lazımdır. Esnaflar içinde en zor olan budur. Küçük defter denilen esnaflara ayrılmış olan yasalarda kişisel firma olarak geçen yerde işyerini açan kişinin sigortası olması lazımdır. Aylık olarak sigortaya 350 lira gibi bir para yatırması lazımdır.

Ayrıca esnaflığa yeni adım atmış kişilerin satışlarından bir yıl boyunca vergi alınmaz. Bu işlem esnafın gelişip işini kurması için yapılmış bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde esnaflar açtığı işyerini genişletip büyütürler ve bir yıl sonrasına hazırlanırlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz