Apartmanda çalışan kapıcılar kıdem tazminatı almaya hak sahibi olabiliyor. Yeni ev satın alanlar gibi çok uzun yıllar çalışan kapıcılar tazminat yükü ile karşılaşabilir.

Konut satışları ile kredi faizlerinde meydana gelen düşüşten dolayı satışlar son aylarda 2 kat daha fazla arttı. Satışlarda yapılan konutların bir kısmı ise 2. el olarak görülüyor. Apartmanlarda çalışan kapıcıların kıdem tazminatı hakkı görülüyor. Yeni ev satın alanlar, 20-30 yıldır çalışan kapıcıların emekliliği ile işten çıkartılması sonucu ağır kıdem tazminatı yükü ile karşılaşabilir. Peki 2. el konut alanlar, kıdem tazminatı ödemek zorunda mı? İşte detaylar…

Konu hakkında konut kapıcısı, anataşınmazların bakımı gibi korunması ve onarımı konusunda ve ek olarak temizliği, dairelerde oturanların çarşı işlerinin görülmesi, kaloriferin yakılması hizmetlerini gören kişi olarak tanımlanıyor. Kapıcının işvereni, konut sahibi veya ortaklarıdır.

İkinci el konut alacaklar, kredi borcunu ödemeye çalıştığında apartmanda 20-30 yıl çalışan kapıcı emekli olduğunda yada işten çıktığında ağır kıdem tazminatı ile karşılaşabilir. Konutun yeni el değiştirdiği dönemlerde ise kapıcının kıdem tazminatından kim sorumlu olacak bu da merak konusu. Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre, kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerinden o anki kat malikleri sorumlu. Aralarında başka türlü bir anlaşma olmadıkça, bu kişiler için yapılacak giderlere ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak katılmak zorundalar. Apartmanda dükkan var ise dükkan sahiplerinin de kapıcı hizmeti dahil tüm ortak giderlere katılması gerekir.

KİRACININ SORUMLULUĞU BULUNMUYOR.

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre, kat malikinin payına düşen gider ve avans borcundan ve gecikme tazminatından kiracılar da müştereken ve müteselsilen sorumlular. Bununla birlikte, kiracının sorumluluğu, ödemekle yükümlü olduğu kira miktarı ile sınırlı olup, yaptığı ödeme kira borcundan düşülür. Kıracının kapıcının kıdem tazminatıyla ilgili doğrudan bir sorumluluğu bulunmuyor.

KAPICI KONUTU KIDEM TAZMİNATINA DAHİL EDİLİR

Apartman veya sitelerce kapıcıya görevi nedeniyle konut tahsis edilmesi zorunlu değil. Bununla birlikte konut tahsis edilmişse, kapıcının kıdem tazminatı hesaplanırken bedelsiz olarak tahsis edilen kapıcı konutunun rayiç kira bedeli ile apartman tarafından karşılanan elektrik, su, ısıtma ve sıcak su giderleri dahil edilir.

Kapıcı konutunun rayiç kira bedeli, iş akdinin sona erdiği tarihteki asgari ücretin yüzde 25’i olarak belirlenir. Son bir yılda ödenen su, elektrik ve doğalgaz giderleri toplanarak 365 güne bölünüp, günlük kıdem tazminatı hesabına eklenir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz