Konut satın alma sürecinde kişi, yalnızca konutun sağladığı imkanları değil, konutun bulunduğu konumu, çevresini ve komşuları da göz önünde bulundurmalıdır. Bu nedenle konut satın

Konut Satın Alırken Komşulardan Bilgi Alın
Konut satın alma sürecinde kişi, yalnızca konutun sağladığı imkanları değil, konutun bulunduğu konumu, çevresini ve komşuları da göz önünde bulundurmalıdır. Bu nedenle konut satın alma süreci içerisindeyken komşular ile iletişim içinde olmak da oldukça faydalıdır.
Apartman ile İlgili Bilgi Edinin
Satın almak için karar verilen konutla ilgili işlemlere başlamadan önce komşularla tanışmak, sohbet etmek, apartman hakkında bilgi almak  ve apartman görevlisi ile tanışıp binanın genel durumunu öğrenmek oldukça faydalıdır. Beğenilen dairenin bir önceki sahibinin neden evden ayrıldığı, dairede herhangi bir kusurun bulunup bulunmadığı da araştırılması gereken noktalar arasında yer alıyor. 
Konut Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Noktalar
Arsa olarak görünen fakat konut olan mülk bir uzmana danışmadan alınmamalıdır. Ayrıca tapu “kat irtifakı” ya da “kat mülkiyetli” olmalıdır. Mülkü satın almadan önce, bulunduğu tapu sicil müdürlüğüne gidip gayrimenkulün üzerinde herhangi bir yasal sınır, ipotek, intifa hakkı, yıkım kararı ya da eski eser tescili olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yapı ile ilgili temel araştırmalar yapılmalı, mülkün arşiv dosyasındaki projelerine bakılmalıdır. Deprem etüdü raporunun kopyası var ise ona da göz atılmalıdır. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.