Ev Alırken Konut Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Konut satışlarında konutun fiyatını etkileyen en önemli faktörlerden biride konut metrekare fiyatlarıdır. Konut metrekaresi her satış ilanında yer alır ancak bu bilginin güvenirliği tartışmalıdır. Özellikle de son dönemlerde yapılan ölçümlerde markalı konut projelerinde dahi bu bilgilerin hatalı girildiği görülmektedir. Peki, ev alırken konut metrekaresi nasıl hesaplanır?

Konut Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Satmak ya da almak istediğiniz evin metrekaresini hesaplamak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise net metrekare hesabı ile brüt metrekare hesabıdır. Yine bireysel olarak yapacağınız hesaplamalarda doğru sonucu elde edebilmek için ölçüm yapacağınız odanın dikdörtgen olması gerekir. Özellikle de bombeli olan odalarda hesaplama yapılması çok daha zordur.

Dikdörtgen Oda Metrekaresi Hesabı

Dikdörtgen şekle sahip olan odaların metrekare hesaplaması çok daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bunun için odanın iki kenarının uzunluğunun ölçülmesi ve kısa kenar ile uzun kenarın birbiri ile çarpılması yeterlidir. Bu sayede ölçüm yapmış olduğunuz odanın metrekaresini öğrenmiş olursunuz. Dikdörtgen olmayan odaların ölçümleri ise daha karmaşık hesaplamaları gerekmektedir. Odanın bombeli olan kısımlarının dik üçgenlere ayrılması, daha sonra dik üçgen açı hesabının yapılması ve elde edilen verilerin tek tek toplanması sonucunda odanın metrekaresi öğrenilmiş olur. Bu tip odalarda imar planı üzerinden metrekarenin hesaplanması daha kesin sonuçların elde edilmesini sağlayacaktır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz