Ev Satın Almak İsteyenlerin Önceliği Muhit ve Ulaşım

Hürriyet Emlak Tüketici İhtiyaç Analizi 2017 verilerine göre, ev sahibi olmak isteyenlerin fiyat haricinde en fazla önem verdiği hususlar muhit ve ulaşım oluyor.

Feragat Edilen Kriterler

Ev satın alımında ya da kiralamada birbirinden farklı kriterler devreye giriyor. Evin bulunduğu muhit, ulaşım olanakları, konutun fiyatı, bulunduğu kat, kullanılan malzeme ve sosyal yaşam olanakları gibi kriterler önem arz ediyor. Hürriyet Emlak tarafından yapılan ve 6 bin 750 kişinin katıldığı Tüketici İhtiyaç Anketi verilerine göre, ev alırken ya da kiralarken fiyat dışında en çok önem verilen kriter muhit oluyor. Bütçe yeterli olmadığı zaman feragat edilen kriterlerin başında lüks donatı geliyor. Listenin devamında oda sayısı/metrekare, sosyal yaşam olanakları, site özelliği, ulaşım ve muhit geliyor. Yeterli peşinat sahibi olmayanlar konut kredisi imkanından yararlanabildiği gibi kirada oturmaya da devam edebiliyor.

İlk Evin Ardından İkincisi de Geliyor

Kiralık dairede oturanların yüzde 35’lik bir oranı 10 yılı aşkın bir süredir, yüzde 20’lik bir oranı ise 3-5 yıllık bir süredir kirada oturuyor. Kirada oturan katılımcıların yüzde 59’luk bir oranı bin TL’den az, yüzde 15’lik bir oranı ise bin TL ve bin 500 TL aralığında kira bedeli ödüyor. Kirada oturan kişilerin ev satın alamamalarının en büyük sebebi peşinat bulamamak oluyor.

Ev sahibi katılımcıların yüzde 55’lik bir oranı bir ev sahibi iken, yüzde 45’lik bir oranının ise birden fazla evi bulunuyor. Birden fazla evi olanların yüzde 49’u kendi yatırımları için, yüzde 21’i ise diğer aile bireylerinin kullanımı için yeni bir ev alıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz