Yapılan kampanyalar ve konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüşün ardından talebin artması ile beraber konut fiyatları yükselmeye başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tar

Ev Almak İsteyenlere Kötü Haber “Konut Fiyatları Yükseldi”
Yapılan kampanyalar ve konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüşün ardından talebin artması ile beraber konut fiyatları yükselmeye başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’de ki konut fiyatları Aralık 2016 ayında bir önceki aya oranla yüzde 0,81 oranında yükseliş gösterdi ve 225,87 seviyesine ulaştı. 
Konut Fiyatları Endeksi Yükseliş Gösterdi 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan Aralık 2016 konut fiyatları endeksi verilerine göre Aralık 2015 verilerine göre ise yüzde 12,22 oranında artış gösterdi. Aynı dönem için yapılan değerlendirmede ise reel artış oranı yüzde 3,40 olarak belirlendi. 
Metrekare Başına Konut Değeri Yükseldi 
Yapılan açıklamada metrekare başına konut değeri olarak ta anılan birim fiyatlarda da yükseliş yaşandığı görüldü. Buna göre 2015 senesinin Aralık ayında kullanılan metrekare başına birim fiyatı 1.767,19 TL/M2 iken 2016 senesinin Aralık ayında bu rakam 1.943,82 TL/M2 seviyesine yükseldi. Konut fiyatları her zaman olduğu gibi en çok İstanbul, Ankara ve İzmir’de yükseliş gösterdi. 

3 Büyük İlimizde Konut Fiyatları Ne Kadar Yükseldi?
Bir önceki ay ile kıyaslandığında konut fiyatları İstanbul’da yüzde 0,74 oranında, Ankara’da yüzde 0,59 oranında ve İzmir’de yüzde 1,23 seviyesinde yükseliş gösterdi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre kıyaslandığında ise yaşanan yükseliş İstanbul’da yüzde 11,59 oranında, Ankara’da yüzde 9,02 oranında ve İzmir’de yüzde 17,56 oranında yaşandı. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.