House owner/real estate agent giving away the keys - house out of focus

Kısa süre önce yargıtay, emlakçı ve danışmanlar için yeni bir kararı açıkladı. Yüksek Mahkeme, yeni karar ile emlakçı ve satıcı arasında simsarlık anlaşması için sadece yazılı olması halinde geçerli kabul edileceğini belirtti.

Herhangi bir emlakçı ile arsa sahibinin kat karşılığı anlaşması yaparak, dairelerini satabiliyordu. Ancak arsa sahibi vermiş olduğu sözleri yerine getirmez ise, emlakçı bu durumu mahkemeye taşıyabiliyor. Mahkeme ise taşınmaz üzerinde kat karşılığı daire anlaşması yapan arsa sahibine, davacı olan emlakçının hizmetini yerine getirmesi halinde inşaat sözleşmesinin yapıldığını beyan etti. Emlakçı, sözleşmede yer alan komisyon bedeli olarak bir daire vereceğini söyleyerek 10 bin TL faizi ile beraber davalıdan tahsil edileceği öne sürüldü.

Karar, sanılanların aksine çıktı!

Davalı olan arsa sahibi için, davanın müteahhite taşınması ve sorun yönünden davanın reddini beyan etti. Davalı, ticari bir dava olmaması durumunda mahkemenin görevli olmaması ve kişiler arasında sözleşmenin adi yazılı olduğu gerekçesiyle reddini dile getirdi.

Kanun kapsamında taşınmazlarda simsarlık sözleşmesinin yazılı olarak yapılmaması halinde geçerli olmayacağı dile getirildi. Karar ile davacı ve davalı arasında bu şekilde bir sözleşmenin olmadığı ve davacının adi yazılı bir inşaat sözleşmesi olmadığı belirtildi. Bu bakımdan karar ile beraber emlakçı ile satıcı arasında sözlü simsarlık anlaşması geçerli olarak kabul edilmiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz