Ev Hanımlarının Kira Gelir Vergisi Ödemesi Zorunlu Mu?

Taşınmaz mallarını başkalarının kullanımına sunarak kira geliri elde eden kişilerin belirli istisnaların dışında kalmamaları durumunda kira gelir vergisi ödemeleri gerekmektedir. Yani her kira geliri elde eden kişinin kira gelir vergisi ödemesi zorunlu değildir. Peki, kira gelir vergisi muafiyeti kimlere tanınmaktadır ve ev hanımlarının kira gelir vergisi ödemesi zorunlu mu?

Ev Hanımı Kira Gelir Vergisi Öder Mi?

Bilindiği üzere ev hanımlarına devlet pek çok vergide muafiyet hakkı tanımaktadır. Örneğin tek evi olan ev hanımlarına aranılan kriterleri taşımaları durumunda emlak vergisi muafiyeti hakkı tanınmaktadır. Buna ek olarak kira gelir vergisi için de ev hanımlarına muafiyet hakkı belirli şartları taşımaları halinde tanınmaktadır. Bilindiği üzere kira geliri elde edin kişilerin elde ettikleri kira gelir için kira gelir beyannamesi vererek tahakkuk eden kira gelir vergisi ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu tutarın ilk taksiti Mart ayında ödenirken ikinci taksit ödemesi ise Temmuz ayında ödenmektedir.

Kira Gelir Vergisi Muafiyeti İçin Uygulanan Sınır Ne Kadar?

Kira gelir vergisinden muaf olmak isteyen ev hanımlarında aranılan ilk şart başka gelirlerinin olmamasıdır. Buna ek olarak her yıl yeniden belirlenen kira gelir tutarının altında kalınması gerekir. Başka geliri olmasa bile kira gelir vergisi istisna tutarı 2017 yılı için 3 bin 900 liradır. Yıllık bu tutarın üstünde kira geliri elde eden ev hanımlarının kira gelir vergisi ödemeleri zorunludur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz