Doğal Boyalar Gerçekten Doğal ve Söylendiği Kadar Sağlıklı Mı?

Ev dekorasyonu ve mobilyalarda kullanılan boyalar her geçen gün daha da sağlıklı hale getirilirken bu boyaların içerisinde yer alan zararlı maddeler de bir bir eleniyor. Boyaların içerisinde yer alan zararlı uçucu maddeler çıkarılırken raflarda artık üzerinde “doğal boya” ibaresi yer alan boya kutuları daha fazla yer alıyor. Peki, doğal boyalar gerçekten doğal ve söylendiği kadar sağlıklı mı?

Doğal Boya Nedir?

İçerisinde zararlı kimyasal maddelerin bulunmadığı boyalara doğal boyalar adı veriliyor. Bilindiği üzere boyaların içerisinde yapılan araştırmalar ile aslında insan sağlığına zararlı olduğu belirlenen pek çok kimyasal madde bulunuyor. Bazı üretici firmalar üretim aşamasında bu kimyasalları çıkararak ya da azaltarak üretim yaparken bazı firmalar da artık tamamen organik boya üretimine gidiyor.

Doğal Boya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle piyasada satılan her doğal boyanın gerçekten tamamen doğal olmadığını bilmeniz gerekiyor. Çünkü bazı firmalar ambalajlarının üzerine büyük harflerle doğal boya yazarken etiketin hiç bakılmayan küçük bir köşesine “kimyasal oranı azaltılmıştır” ibaresini koyuyor. Yani aldığınız boyanın içerisindeki kimyasal oranı azaltılmış olsa da yine de kimyasal maddeler bulunuyor. Özellikle de çocuk odası ve bebek odası boyanırken uçucu maddelerin kullanıldığı boyaların asla tercih edilmemesi gerekiyor. Tamamen organik boyaların tercih edilmesi, boyanın su bazlı olması, yetkili makamlarca verilen kalite belgelerine sahip olması dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz