Ev İnşasında Ne Kadar Tuğla Kullanılır?

 

Arsa üzerine ev inşa edileceği zaman kullanılacak olan malzemeler, evin metrekaresi ve malzemelerin kalitesi ortaya çıkacak olan masrafı doğrudan etkiliyor. Peki, ev inşasında ne kadar tuğla kullanılır?

Ev İnşasında Kullanılacak Beton Miktarı

 

 

Arsa sahipleri, arsa üzerine ev inşa etmek istemeleri takdirinde müteahhit ile anlaşabiliyor ya da geçici müteahhitlik belgesi alıyor ve arsaları üzerine evi kendileri inşa ediyor. Öncelikle mimari projenin hazırlanması ve belediyeden ruhsatın alınması gerekiyor. Arsa üzerine inşa edilecek olan ev için ortaya çıkacak masrafın hesaplanmasında, evin metrekaresi, kat sayısı ve kullanılacak olan malzemelerin kalitesi göz önünde bulunduruluyor.

Geçici müteahhitlik belgesi alarak, arsa üzerine ev inşa etmek isteyen kişilerin, kullanacak oldukları tuğlanın boyutunu da göz önünde bulundurması gerekiyor. Tuğlanın boyutu büyüdükçe, daha az kullanılıyor. Tuğlanın boyutu küçüldüğü zaman ise çok daha fazla tuğla gerekiyor.

Bir Metrekareye Gereken Tuğla

 

 

Bir metrekare için gereken tuğla adetleri aşağıdaki gibi olup, ev inşa ederken bu oranlar baz alınarak hesaplama yapılabilir;

1 metrekarelik alan için 8,5’luk 26 tuğla,
1 metrekarelik alan için 13,5’luk dikey 26 tuğla,
1 metrekarelik alan için 13,5’luk yatık 36 tuğla,
1 metrekarelik alan için 24’lük 28 tuğla kullanılmaktadır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR

  1. YANİ BUNDAN YOLA ÇIKARSAK =26+26+28+36 TUĞLA GERİKİCEK TABİ METRE KAREYE ÇIKAN BU RAKAMIDA ÖRNEĞİN 100 METRE KARELİK EV İSE 100 İLE ÇARPICAZ.

    • Evet düz mantıkla hesap bu şekilde. Bir metrekareye ne kadar tuğla gideceğinin örneğini verecek olursak
      1 metrekarelik alan için 8,5’luk 26 tuğla, kullanarak 100m²lik ev yaptığımızı düşünürsek

      26*100=2600 adet tuğla gider

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz