Ev Kira Sözleşmesi Feshi Nasıl Yapılır?

Hem işyeri kiralamaları hem de konut kiralamaları için tarafların haklarını savunabilmelerini sağlamak adına kira sözleşmesi imzalamaları gerekmektedir. Düzenlenen ev kira sözleşmesi feshi nasıl yapılır?

Kira Sözleşmesinin Feshi Nasıl Yapılır?

Konut kiralamalarında düzenlenen kira sözleşmesi belirli süreli kira sözleşmesi şeklinde düzenlenebileceği gibi aynı zamanda belirsiz süreli kira sözleşmesi de düzenlenebilmektedir. Belirli süreli kira sözleşmesinde kira sözleşmesinin dolmasına en az 15 gün kalana kadar taraflar kira kontratının iptal edileceğine dair bildirimde bulunmazsa kira sözleşmesi otomatik olarak 1 yıl uzamış kabul edilir. Yani kira sözleşmesi tarihinin dolması tek başına kira sözleşmesinin feshi için yeterli değildir ve kira sözleşmesinin iptali için tarafların mutlaka bunu yazılı bildirim ile önceden haber vererek gerçekleştirmesi gerekir.

Kira Sözleşmesinin Haklı Nedenlerle İptali

Buna ek olarak kira sözleşmesinin fesih nedenleri ortaya çıkarsa haklı olan tarafın kira sözleşmesinin feshini istemesi mümkündür. Örneğin kiracının kirayı düzenli olarak ve tarihinde ödememesi, ev sahibinin evi satması ya da kiralanan mülkün artık kullanımını imkânsız hale getiren durumların ortaya çıkması durumunda kira sözleşmesinin feshi için haklı sebepler ortaya çıkmış olur ki bu durumlarda kira sözleşmesinin feshi için tarih sınırlaması olmaksızın sözleşmenin iptal edilmesi mümkündür. Bunun dışında kalan durumlarda ise kira sözleşmesinin iptali için başvuruda bulunan tarafın diğer tarafın mağduriyetini karşılaması gerekir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz