Ev Kiracılarına Uyarı; Dolandırıcılara Dikkat

Türkiye’de konut kiralarken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar söz konusudur. Ev sahibi ile kiracı arasında güven ilişkisi olması önemli bir konudur. Ancak kiracı evi kiralamadan önce bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde dolandırılabilir…

Evi Kiralarken Yapılması Gereken İlk Adım

 

Türkiye’de bütçenize göre tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak evi bulmak zor olabilir. Öncelikle evi kiralarken aceleci davranmamaya dikkat ederek bütçenize uygun, ihtiyacınız olan evi internette arama ile başlayabilirsiniz. Size uygun olan evleri beğendikten sonra ilanda yer alan telefon numarasını arayarak emlakçı ya da evin sahibi ile iletişim kurunuz. İnternetten bakmak yerine sokaklarda evlerin pencere veya balkonlarında asılı ilanlara da bakabilirsiniz. Eğer isterseniz emlakçılarla da iletişime geçebilirsiniz.

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Beğendiğiniz evi kiralamadan önce dikkat etmeniz gereken husus, kiralayacağınız kişi evin sahibi mi? Tapu kayıtlarında bu bilgi mevcuttur. Eğer evi kiralayacak olan kişi ev sahibi değil ise, vekil olarak tanınan kişide olabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda sözleşmeyi imzalayacak kişi ev sahibinin yasal vekili mi? araştırılması gerekebilir. Emlakçıdan yapılacak kiralama işleminde ise emlakçıya komisyon ödemesi yapılması gerekmektedir. Kontrat sözleşmesi nasıl olursa olsun bir yıllık kira fiyatının yüzde 10’u+ KDV (%18) olarak bir defaya mahsus ödenir. Evi kiralarken dolandırıcılara maruz kalmamak için tapuda ki kapı numarası olan adres ile seçmiş olduğunuz evin kapı numarası olan konum ile aynı olmasına özellikle dikkat ediniz. Kira kontratı ev sahibi ile mutlaka yapılmalıdır. Kontratta mutlaka kira artış oranı bulunmalı ve bu orana dikkat etmeniz gerekmektedir. Kira ödemelerinizin zamanını sözleşmede belirtin ve banka aracılığı ile ödemelerinizi yapın. Yapılan ödemelerin dekontlarını mutlaka saklayın.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz