Ev Kiralarken Ne Kadar Kaparo Verilir?

Yeni bir ev, maddi anlamda biraz sıkıntılı bir süreç demek olsa da manevi anlamda kendinizi yenilemenize, ruhunuzun dinlenmesini sağlanmaktadır. Günümüzde pek çok semtimiz birçok şikâyetten dolayı eskisi kadar güvenli olamadığından yeni bir eve taşınırken kiralık ev bulmak oldukça zordur. Bu gibi nedenlerden dolayı ev kiralama konusunda biraz daha düşünmeniz sizler için daha mantıklı bir hareket olabilir. Fakat illa bulunduğunuz ortam sıkıldık, yeni bir yer istiyoruz diyorsunuz da ev kiralarken yaşayacağınız durumları sizler için açıklayalım. Ev kiralama işlemlerinde en önemli konu birazda olsun kaparo işlemleridir. Kaparo işlemleri her ev kiralayanın vermiş olduğu bir miktar paradır.

Kaparo Nedir?

Kaparo kelimesini ifade edebilmek için en basit şekilde yapacağımız açıklama, ev sahibinin kiracısından almış olduğu güvence parasıdır. Evinizi beğendiniz fakat daha farklı yerlere bakarak daha farklı evlere bakmanız gerekti. Böyle zamanlarda beğendiniz eve kaparo vererek başka yere kiralanmasını engelleyebilirsiniz.

Kaparo Hangi Durumlarda İade Edilebilir

Kaparo durumu sadece Türkiye sınırları içerisinde değil aynı zamanda ülke sınırları dışında da kullanılan bir yöntemdir. Ev sahiplerinin güvence yöntemi olarak baz aldığı bu yöntemler, ev içerisinde oturacak kişinin ciddiyetini göstermesi ile birlikte vermiş oldu kaparo işlemine denmektedir. Ev anlaşmalarında verilen kaparo geri alınmaz şekilde verilir ve üstüne kaç parayla anlaşıldıysa o para verilmektedir. Yeni evinizde oturmaktan vazgeçtiyseniz ve kaparo da verildiyse kaparonın geri verilme durumu ev sahibinin insiyatifine kalmış bir durum olmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz