İstanbul’da yaşamakta olan bir vatandaş ev almak için konut kredisi çekti. Kredi borcu henüz daha devam ederken hayatını kaybetti. Hayat sigortasının süresi ise dolmuş durumda. Aile, kalan borçlarla alakalı hukuk mücadelesi için dava açtı. Davanın sonucu ise bütün kredi çekenleri yakından ilgilendirmekte? İşte davanın sonucu ve diğer detaylar…

Ev alma hayaliyle bankaya giden vatandaş 10 yıl vadeli kredi çekerek kendine bir ev aldı. Ancak ödemenin daha 3. yılında hayatını kaybetti. Bu durumdan anlayacağınız gibi borç ailesine kaldı. Aile bu durumdan hiç memnun değil.

BANKADAN VE SİGORTA ŞİRKETİNDEN OLUMSUZ CEVAP GELDİ!

Aile borcun ödenmesi adına banka ve sigorta şirketine gitti ancak olumsuz yanıt alarak geri döndü. Kredi kullanırken yapılmış olan hayat sigortası tam 9 ay önce bitmişti ve poliçe yenilenmemiş durumda. Banka ve sigorta şirketleri ise ödeme yapmadığını belirtti. Sigorta şirketi ise şartname bakımınca 6 aylık sürenin geçtiğini ve bir yenileme yapılmayacağını ifade etti. Aile ise mahkeme yolunu tuttu.

MAHKEMEDE DAVAYI REDDETTİ 

Tüketici mahkemesine, banka ve sigorta şirketlerine giden aile, mahkemeden sigorta ve bankanın haklı olduğu cevabını alınca bu sefer Yargıtay’a gitti.

YARGITAY KARARI BOZDU 

Yargıtay, bu konuda net bir karar aldı. Poliçe yenilemede şirketlerin hatırlatma yapması ve sürekli bilgilendirmesi gerektiğini savundu. Ancak burada kusurun hem ailenin hemde sigorta şirketi ve bankanın olduğunu belirterek bir karar aldı.

BANKANIN YÜZDE 40 KUSURLU OLDUĞUNA KARAR VERİLDİ.

Dava yeniden ele alındı ve bankanın yüzde 40 kusurlu olmasından dolayı, mahkeme bankaya 9 bin 758 TL tazminat ödemesi gerektiğini söyledi. Ancak aile yeniden bir dava açmak için hazırlanıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz