Ev Projelerinde Seçim Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut sahibi olmak isteyenler, seçim yaparken projeler arasında kararsız kalabiliyor. Emlak Değerleme Uzmanı Cansel Turgut Yazıcı, projelerde dikkat edilmesi gereken noktaları belirtiyor.

Doğru Ürünler Birbirleri ile Kıyaslanmalı

Cansel Turgut Yazıcı, projeler arasında seçim yaparken kıyaslamanın dikkatli yapılması gerektiğini belirtti. Ev alırken özellikle brüt metrekarelere katılan payların önemli olduğunu belirten Yazıcı, “Ev projelerine baktığınız zaman dikkat etmeniz gereken şey, doğru ürünleri birbirleri ile kıyaslamak. Ben buna piyasada elmaların ve armutların kıyaslaması diyorum. Bazen baktığınız zaman, iki proje arasından, birinde brüt metrekare tanımı ile diğerindeki brüt metrekare tanımının birbirinden farklı olduğunu görüyorsunuz. Yani, dairenin kullanım alanları ile kullandığınız net alan birbirinden farklı oluyor. Bir bakıyorsunuz, bir projede net metrekarede balkonu tanımlamışlar, diğerinde tanımlamamışlar. Brüt metrekarede 130 metrekare olarak belirtilen dairenin, teslim edildiği zaman aslında 90 metrekare olduğu görülebiliyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Sözleşmeye Dikkat Edilmeli

Cansel Turgut Yazıcı, mülk satın alırken tapunun alınması gerektiğini, sadece sözleşme yapılması durumunda mülkiyet hakkının alınmadığını, “Ülkemizde mülkiyet yapısı, sadece tapu ile devredilebilen bir yapıdır. Projeden mülk alındığı zaman, size sadece sözleşme ile mülk satılıyor ise bu aslında bir mülkiyet hakkı değil, anlaşmadır. Dolayısıyla proje bitirilemediği, bir sorun yaşandığı zaman ‘Tapu bizimdi, ben bu daireyi almıştım’ diye hak arayamazsınız. Eğer mülkiyet hakkı kazanmak istiyorsanız, tapuyu almanız ya da sözleşmenin satış vaadi sözleşmesi olup, tapuya şerh edilmesi gerekiyor.” sözleri ile belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz