Ev sahipleri aidatı ödemez ise, ödemede her geçen gün gecikmesi için aylık yüzde 10 oranında bir gecikme tazminatı alınacaktır. Bu bakımdan aidatı 15 gün geciktiren bir kişi, yükse 5 gecikme tazminatı ödemek zorunda kalıyor.

Ev sahibi aidatı ödemezse ne olur?

Ev sahiplerinin her ay, yakıt ve kapıcı hatta su ile elektrik gibi borçları bulunuyor. Bu borçlarını ödemediği taktirde bazı yasal işlemler yapılmakta. Bazı apartman yöneticileri ile kiracı yada ev sahipleri ise, aidatlarını zamanında ödemeyen kişiler yada kiracılardan evlerini tahliye ettiklerini ve borçlarını ödemediklerini çok sık söylemekte.

Aidat parası hepimizi ilgilendiren bir durumdur. Bu bakımdan yasalarda yer alan kurallar çerçevesinde uygulanması gerekiyor. Ev sahiplerinin her biri, aralarında herhangi bir anlaşma yapılmamışsa eğer,

Kapıcı yada kaloriferci, hatta bahçıvan ve elektrik, su ve asansör giderlerini eşit olarak ödemek zorundadır. Ana mülkün sigorta primleri ile tüm ortak yerlerin bakımı ve koruması gibi onarım giderleri ve yönetici aylığı gibi giderlerin arsa payı oranında olması gerekiyor.

Aidatı ödenmez ise ne olacak?

Eğer ev sahibi aidatı ödemez ise, ödemede geciken her geçen gün için aylık %10 gecikme tazminatı ödemesi gerekiyor. Bu bakımdan aidatı 15 gün geciken ev sahibinin yüzde 5 gecikme tazminatı ödemesi gerekiyor.

Açık konuşmak gerekirse, ev sahibi aidatı ödemediği taktirde, aylık yüzde 10 gecikme tazminatı ve Ev sahiplerinin her biri borcunu ödemez ise, kanun kapsamında işler başlıyor. Ortak giderler ve avanstan kendisine düşen borcu ödemeyenlerin iki takvim yılı içerisinde üç kez icra ile dava takibi yapılan ev sahiplerine icra takibi başlamakta.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz