Ev sahibi anahtarını teslim almaz ise notere gidilir ve ev sahibine durumu beyan eden bir ihtarname gönderilir. Ayrıca mahkemele ile tevdii mahalli tayini durumu söz konusu olabilir.

Ev sahibi anahtarı teslim almazsa ne olacak?

Kiracı sözleşme kapsamında yer alan maddelerde evden çıkma süresinden önce evi boşaltırsa eğer, boşta kalan tüm zamanlara birer tazminat ödemesi gerekebilir. Bu durumla karşılaşmak istemiyorsanız yada bu sorunu kaldırmak isterseniz eğer, evden çıkmadan bir müddet önce ev sahibine durumu beyan edin ve yeni kiracı bulunduğunda evi boşaltın.

Kira sözleşmesi yapıldığında kira sözleşmesinin bitiminden hemen önce evi boşaltmanız için bir madde yer alabiliyor. Bu bakımdan kiracının ödemesi beklenen tazminatın önüne geçmiş olunuyor. Örnek verecek olursak eğer, kiracı 1 ay öncesinden kiralayada durumu bildirir ve kira sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir. Şeklinde bir madde eklemesi durumu kurtarabilir.

Ev sahibi anahtarı teslim almaz ise ne yapılır?

Kira sözleşmesi bittiğinde taşınmazın anahtarını teslim etmesi ve yazılı olarak yetkili birine yapılması şarttır. Çünkü anahtarı verdiğinizi diğer bir yolla ispatlayamazsınız.  Ancak ev sahibi anahtarı almaz ise ne olacak. Hemen zaman kaybetmeden Noter‘e gidin ve tevdii yani bırakma yaparak, bu durumu ev sahibine ihtar çekerek bildirin.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz