Ev Sahibi En Fazla Ne Kadar Zam Yapabilir?

Ev sahiplerinin belirlediği zam oranları bazen olması gerekenin üzerinde olup, kiracıyı şaşırtabilip hatta zorlayabiliyor. Kiracıların merak ettiği nokta ise, ev sahiplerinin istediği zammı uygulama hakkına sahip olup olmadığı. Ev sahipleri kendi belirlediği her zammı uygulayabilir mi?

Ev sahiplerinin kira bedeline uygulayabileceği zam oranı, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamış olduğu ÜFE oranına göre yıllık ortalama baz alınarak hesaplanıyor.
Ev sahibi ve kiracı arasında oldukça büyük bir problem haline gelen kira zammına, 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile bir standart getirildi.
Kanunun 344. maddesine göre kira artışı TÜİK’in açıkladığı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belirleniyor. Kira zammının olabileceği oran maksimum olarak, o ay açıklanmış olan ÜFE oranının 12 aylık ortalamasına göre yapılıyor.

Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %1.26, bir önceki yılın Aralık ayına göre ise %5.29, bir önceki yılın aynı ayına göre %15.36 ve on iki aylık ortalamalara göre %5.87 şeklinde bir artış gösterdi.

Ev sahipleri ÜFE’nin 12 aylık ortalamasına denk gelen orandan daha fazla zam yapamayacağı için, 2017 Mart ayında en fazla %5,87 oranında bir zam yapabilecek.
Örnek vermek gerekirse;

Kira bedeli 1000 TL olan bir ev için, kira zam oranı %5.87 olduğundan dolayı zam bedeli 58,7 TL olacaktır. Yani ev sahibinin yapabileceği zam da dahil kira bedeli 1.058,70 TL olabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz