Ev Sahibi İstediği Her An Eve Girebilir Mi?

Kiracıların ev kiralarken merak ettikleri konulardan biri de ev sahiplerinin istedikleri her an eve girme haklarının olup olmadığıdır. Bazı ev sahipleri sık sık evlerinin durumunu kontrol etmek amacı ile kiraya verdikleri eve farklı bahanelerle girmeye çalışmakta, kiracılarını rahatsız etmektedir. Peki, ev sahibi eve girebilir mi?

Ev Sahibinin Eve Girmesi Engellenebilir Mi?

Kira sözleşmesinin imzalanması ile beraber ev sahibi tarafından kiraya verilen taşınmazın tüm kullanım hakkı kiralayan tarafa geçmiş olur. Bu nedenle ev sahibinin eve girmesi ancak belirli şartlar altında mümkündür. Bunlar;

  • Evin satılmak istenmesi durumunda almak isteyen yeni ev sahibi adayına gösterilmesi ya da yeni kiracıya gösterilmek istenmesi,
  • Evde bulunan doğalgaz, elektrik ya da su sayacı gibi sayaçların okunması,
  • Kiracı tarafından evde yapılması gereken bir tadilat, tamir ya da eksikliğin ev sahibine bildirilmesi,
  • Kiracının evi kiralama amacının dışında kullanıldığından şüphelenilmesi durumladır.

Ev Sahibi Önceden Randevu Almak Zorunda

Yukarıda yazılan durumlar gerçekleşse dahi ev sahibi yine de kiraya verdiği evine hemen gitme hakkına sahip bulunmuyor. Bunun için önce kiracısını arayarak randevu istemekle yükümlü tutuluyor. Kiracısı çalışan ev sahipleri en az 4 gün öncesinden kiracısını arayarak eve girmek istediğini haber vermek zorundayken, kiracısı çalışmayan ev sahipleri ise en az bir gün öncesinden kiracısını arayarak eve girmek istediğini söylemek zorunda.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz