Ev Sahibi İstediği Zaman Kiracıyı Evden Çıkarabilir mi?

Süresi belli olan kira sözleşmelerinin bitiminden en az on beş gün önce bildirimde bulunan kiracı, sözleşmenin bir yıl daha uzamasını engelleyip evden çıkabiliyor. Peki, ev sahibi istediği zaman kiracıyı evden çıkarma hakkına sahip mi?

Sözleşmeyi Feshetmek

İş yeri ya da mesken kiralamalarında kiracı, süresi belli olan sözleşmelerin, bitiş tarihinden en az on beş gün önce bildiride bulunmaz ise sözleşme, aynı koşullar altında bir yıl daha uzatılmış sayılıyor. Kiraya veren kişi, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi feshedemiyor. Sadece on yıllık uzatma süresinin sona ermesi takdirinde bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildiride bulunur ise herhangi bir sebep göstermeden sözleşmeyi feshedebiliyor.

Ev Sahibinin Sözleşmeyi Feshetmesi

Kiraya veren kişi, Borçlar Kanunu kapsamında açıklanan belli nedenlerin olması durumunda kiracıyı evden çıkartabiliyor. Kanun gereğince bu nedenler şu şekilde açıklanıyor;

  1. Kiraya verenden kaynaklanan sebeplerle
  2. Gereksinim, yeniden inşa ve imar

MADDE 350- Kiraya veren, kira sözleşmesini;

  1. Kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa,
  2. Kiralananın yeniden inşası veya imarı amacıyla esaslı onarımı, genişletilmesi ya da değiştirilmesi gerekli ve bu işler sırasında kiralananın kullanımı imkânsız ise, belirli süreli sözleşmelerde sürenin sonunda, belirsiz süreli sözleşmelerde kiraya ilişkin genel hükümlere göre fesih dönemine ve fesih bildirimi için öngörülen sürelere uyularak belirlenecek tarihten başlayarak bir ay içinde açacağı dava ile sona erdirebilir.
  3. Yeni malikin gereksinimi

MADDE 351- Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.

Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz