Ev Sahibi Kira Sözleşmesi Düzenlemezse Ne Olur?

Taşınmaz kiralamalarında kiralayan tarafın haklarını ve kiraya veren tarafın şartlarını içeren yazılı belgeye kira sözleşmesi ya da kira kontratı adı verilmektedir. Bu sözleşme hem kiracı hem de kiraya veren açısından bağlayıcı olup büyük önem taşımaktadır. Peki, ev sahibi kira sözleşmesi düzenlemezse ne olur?

Neden Kira Sözleşmesi Yapılmalı?

Tüm kiralama işlemlerinde tarafların arasında kira sözleşmesi düzenlenmesini zorunlu kılan bir yasal yükümlülük yoktur. Yani kira sözleşmeleri isteğe bağlı sözleşmelerdir. Ancak böyle bir zorunluluk bulunmamasına rağmen tarafların kiralama şartlarını ve koşullarını yazılı olarak kayıt altına almaları her iki taraf içinde büyük avantaj sağlıyor. Özellikle de kiranın yatırılma tarihi, kira bedeli, depozito alındıysa depozito bedeli, taşınmazın kullanım amacı ve kiralama tarihinin başlangıcı ileride yaşanabilecek anlaşmazlıkların çözümünde oldukça önemli bir rol üstleniyor.

Kira Kontratı Yoksa Ne Olur?

Kira kontratının yapılmaması durumunda yaşanabilecek en büyük sıkıntı tarafların iddialarını kanıtlamaları oluyor. Kira sözleşmesinin düzenlenmesi durumunda ispat için yazılı bir belge olurken sözleşmenin olmadığı durumlarda tarafların ispat zorunluluğu büyük bir sıkıntı haline geliyor. Özellikle de depozitolu kiralamalarda kiracının çoğu zaman böyle bir depozito verdiğini kanıtlaması bile elden yaptığı ödemelerde imkânsız hale gelebiliyor. Kiranın yatırılma tarihi ile ilgili olarak ta resmi bir belge bulunmadığı için kiracının kirayı geç yatırması durumunda ev sahibi bu durumu kanıtlayamıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz