Ev Sahibi Kiracıya Karışabilir Mi?

Günümüzde birçok insan kaldıkları evlerin sahibi değil kiracısı oluyor. Bu durum ise beraberinde bazı sorunları ve sıkıntıları ortaya çıkarıyor. Bu sorunların başında ise ev sahibi ile kiracı arasında oluşan “karışma, müdahale etme” gibi konular gelmektedir. Bu durumdan kiracılar çok şikâyetçidir ve yasal olarak çözüm aramaktadır.

Mesela ev sahibi kiracıların misafirine karışma hakkına sahip değildir. Kiracı evinde istediği gibi misafir ağırlayabilir ve kimse buna karışamaz. Bu durum yasalar ile korunma altına alınmıştır. Fakat kiracı gürültü ve komşuları rahatsız etme gibi bir eylem içerisinde ise bu duruma ev sahibi karışabilir ama bu durumu polis ile çözmesi gerekir.

Polis gürültü ve sesten dolayı rahatsızlık verilen evlere uyarıda bulunur veya ceza kesebilir. Eğer durum daha da ileri bir seviyedeyse evden çıkarmada gerçekleşebilir. Bunun dışında ise karışma hakkı yoktur. Ev sahibinin kiracıyı çıkarma gibi bir hakkı da yoktur. Ancak kiracıyı belli koşullarda çıkarma durumu oluşabilir. Mesela evin el değiştirmesi gibi bir durum varsa sözleşme düşer ve kiracı çıkarılabilir. Ya da yukarıda belirttiğimiz gibi gürültü ve benzeri durumlardan dolayı yasal yollardan çıkartabilir.

Ev sahibi imza toplayarak da kiracıyı çıkaramaz. Gürültü ve komşuları rahatsız etme gibi bir durum varsa imza toplanıp mahkemeden kiracının çıkarılması istenebilir. Ama bunun tanıklarla ya da görsel deliller ile ispatlanması gereklidir. Aksi takdirde imzalar geçersizdir ve çıkartma işlemi oluşamaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz