Ev Sahibi Ne Kadar Zam Yapabilir 2017

Kiracıların kiralama eyleminin sonuna kadar mutlaka düzenlenen kira sözleşmesinde yer alan tarih aralığı boyunca belirli bir kira bedeli ödemeleri gerekiyor. Kira sözleşmeleri 1 yıllık olarak düzenleniyor ve sözleşmenin devam etmesi durumunda ev sahibinin kira bedeline zam yapma hakkı doğuyor. Ancak sözleşmede yıllık kira zam oranı hakkında bir madde bulunmuyor ise bu durumda taşınmaz sahibinin belirli bir sınır dâhilinde zam yapmasına izin veriliyor. Peki, ev sahibi ne kadar zam yapabilir 2017 sınırı nedir?

Ev Sahibi Kiracıya Ne Kadar Zam Yapabilir?

Ev sahibinin yapabileceği zam oranı için ilk olarak kiraya veren ile kiralayanın imzaladığı kira sözleşmesine bakılır. Kira sözleşmesinde yıllık zam oranı ile ilgili bir madde bulunuyor ise burada belirtilen kira zam oranı uygulanarak kira sözleşmesine devam edilir. Ancak böyle bir oran sözleşmeye yazılmazsa bu durumda kanunlara uygun olarak zam yapılacak olan döneme ait olan ÜFE oranı temel alınarak zam yapılmalıdır. ÜFE oranının aşılması durumunda kiracının bu zam oranına itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

ÜFE oranları aylık olarak Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanmakta olup kira zam oranı belirlenirken açıklanan bu aylık oranların yıllık ortalama oranı hesaplanarak elde edilen bu oranın ortalaması alınarak kira zam oranı belirlenir. Yani ÜFE oranının yıllık yüzde 5,50 oranında artış gösterdiği belirlenmesi durumunda daha önce bin lira kira bedeli ödeyen bir kiracının zamlı yeni kira bedeli en fazla 1.055 lira olmalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz