Ev Sahibi Olan Geçimsiz Komşuyu Apartmandan Attırmak Mümkün Mü?

Kat Mülkiyeti Kanunu Kapsamında apartmanda oturan ev sahibi kendisine düşen sorumlulukları yerine getirmemesi durumunda, apartmandaki diğer kat sakinleri tarafından ev sahibinin mülkiyetinin devrini talep edebilir. Ev sahibi kendisine düşen borçları ödemediğinde ya da diğer sakinleri rahatsız edecek sesler çıkartarak dinlenmelerini, uyumalarını engelleyecek şekilde rahatsız etmesi durumunda kişiler mahkemeye müracaat edebilir.

Komşuluk Hukuku Çerçevesinde Uyarın

 

Öncelikle yapılması gereken ilk adım komşuluk hukuku çerçevesinde uyarmak olacaktır. Uyarılara karşı çekilmezlik hali devam etmesi durumunda diğer kat malikleri birleşerek dairenin satın alınmasını talep edilebilir ve mahkemeye başvurulabilir. Hakim, dava edilen komşu hakkında dairesinin diğer kat maliklerine arsa payları oranında bedeli ödemek şartı ile daireyi devredebilir. Böylelikle geçimsiz komşu apartmandan uzaklaştırılmış olacaktır.

Daireyi Satın Almak

 

Ev sahibi geçimsiz komşunun apartmanda bulunan evini devredilebilmesi için açılacak davada kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğa bağlı olarak karar verilir. Kat maliklerinin bazı kısımları davayı açmak istemezler ise sadece diğer kat malikleri davayı açar. Hakim hükme karar vermeden önce daire bedelinin hak sahibine ödemesi yapılacak şekilde üçer aylık vadeli hesaba yatırılmasını ve dekontun ibrazı için davacı kişilere uygun bir süre tanır. Davanın kabulü durumunda genellikle, devri yapılan mülkün bedeli yatırıldığına dair belge çıkarıldığında kat malikleri tarafından arsa payları oranında devredilmesi ve bedelin faizi ile davalıya ödenmesi istenmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz