Ev Sahibi Olan Kişilerin Ödedikleri Vergi Nedir?

Ev sahipleri için, devlet tarafından belirlenen şartlar esasında ödemekle yükümlü olunan vergiler mevcuttur. Yılın farklı periyotlarında olacak şekilde gerçekleştirilen ödeme olanakları sayesinde, ev sahibi olan kişiler yükümlülüklerini yerine getirebilirler. Ev sahipleri, yıllık ödenmesi gereken vergiler için ödeme kanalı olarak; mülkün konumuna bağlı olan belediyeyi kullanmalıdırlar.

Ev Sahibi Olan Kişiler için Ödenmesi Gereken Vergiler Neler?

Ev sahibi olan kişiler için toplamda üç farklı vergi ödenmesi gerekir. Bunlar; emlak vergisi, çevre temizlik vergisi ve (kiracı mevcutsa) kira gelir belgesidir. Evin verasetle kalması halinde ek olarak veraset vergisi belediyeye ödenir.

Emlak Vergisi

Evin değeri üzerinden yapılacak olan hesaplamayla beraber emlak vergisi ödemesi gerçekleştirilir. İki taksit halinde ödenebilir durumdadır. Normal belediyeler için binde bir oranıyla ödendiği gibi büyükşehir belediyesi kapsamında ikamet edenler için binde iki oranında ödenir.

Çevre Temizlik Vergisi

Çevre temizlik vergisi, ev sahibi olan kişilerden tahsis edilen vergilerden biridir. Aylık olarak su faturası üzerinden yansıtılan bedel olduğundan dolayı, su faturasıyla beraber ödemesi gerçekleştirilir. Büyükşehir belediyeleri için m3 başına 26 kuruş, normal belediyelerde m3 başına 20 kuruş olarak hesaplanır.

Kira Gelir Vergisi

Evini kiraya vermiş olanlar tarafından ödenmesi gereken vergidir. İki taksit halinde ödenir. Mart ayı, 1.taksit dönemidir. Temmuz ayında 2.taksit ödemesi yapılır. Kira gelir vergisi, mal sahibi tarafından ödenir. Toplam kira bedeli üzerinden hesaplanır.

 

 

Veraset Vergisi

Evin verasetle kalması durumunda 3 yıllık dönem içerisinde 2 taksit halinde ödenmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz