Son zamanlarda konut satışlarının artmasıyla birlikte, niyetleri pek iyi olmayan insanların, dolandırıcıların da gün yüzüne çıkması söz konusu oldu. Emlak uzmanları tarafından uyar

Ev Sahibi Olmak İsteyenlere, Uzmanından Altın Değerinde 12 Tavsiye!
Son zamanlarda konut satışlarının artmasıyla birlikte, niyetleri pek iyi olmayan insanların, dolandırıcıların da gün yüzüne çıkması söz konusu oldu. Emlak uzmanları tarafından uyarılan ev sahibi adaylarının dikkat etmesi gereken birkaç nokta var. Alım ve satım işlerinde acele etmenin pek doğru olmadığı, imar mevzuatının detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiği bilinen gerçekler arasında. Mevzuat detaylı incelenmediği takdirde, açıklardan dolayı ortaya çıkacak olan sorunlar tüketiciyi mağdur edecektir. 
Uzmanların altını çizdiği bir diğer nokta ise; ev alınırken, ailenin yaşam stili, ödeme gücü, var ise çocukların yaşları da düşünülüp hesaba katılmalıdır. Yaşamak istediğiniz bölgede tek bir konut tercihiniz olmamalı, diğer projelere de göz atmalısınız. Gayrimenkulün size sağladığı imkanlar, yasallığı ve fiyatı kararınızı etkileyen noktalardan.
Altın Değerinde 12 Tavsiye!
1- Yapılacak olan resmi araştırmaları kendiniz yapmalısınız. Yeterli olacağınızı düşünmüyorsanız konu hakkında bilgi sahibi olan bir tanıdığınızdan yardım almanız da faydalı. Satın alma konusunda kararlı olduğunuz konutun açık adresini öğrenmeli ve tapusunu edinmelisiniz.
2- Arsa olarak görünen fakat konut olan mülkü bir uzmana danışmadan almamalısınız. Tapu “kat irtifakı” ya da “kat mülkiyetli” olmalıdır.
3- Mülkü satın almadan önce, bulunduğu tapu sicil müdürlüğüne gidip gayrimenkulün üzerinde herhangi bir yasal sınır, ipotek, intifa hakkı, yıkım kararı ya da eski eser tescili olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Mülkün toplam hisse miktarı ile size ait görülen hisse miktarına da dikkat etmelisiniz.
4- Araştırma amacıyla edindiğiniz tapudaki mülk ile almış olduğunuz mülkün aynı olup olmadığından emin olmalısınız. Bunu öğrenmek için de mülkün bulunduğu belediyeye müracaat etmeniz yeterli olacaktır.
5- Tapusunu aldığınız bağımsız bölüm ve size gösterilmiş olan bağımsız bölümün uyuştuğundan emin olmalısınız.
6- Yapı ile ilgili temel araştırmaları yapmalısınız. Mülkün arşiv dosyasındaki projelere bakabilirsiniz.
7- Mülkün sosyal olarak sağlayabileceği imkanları öğrenmek için, yakın olduğu okulları, park alanlarını, hastaneleri ve alışveriş merkezlerini iyice araştırın.
8- Söz konusu konut apartmanda ise, komşularla iletişime geçebilir, onlardan detaylı bilgi alabilirsiniz.
9- Komşulardan ve bina yönetiminden, inşaat kalitesini, deprem yönetmeliğine uyup uyulmadığını ve depreme uygunluğunu öğrenebilirsiniz.
10- Deprem etüdü raporunun kopyası var ise okuyun veya size yardımcı olacak birine okutun.
11- Komşularınız ve çevre hakkında bilgi almak için, yakın çevredeki esnaflarla iletişime geçebilir, yardım alabilirsiniz.
12- Aldığınız gayrimenkul, müteahhidin kat karşılığı yaptığı bir inşaattan ise, müteahhitle mukavele yapmalı, mukaveleye bitirme tarihi ve kullanılacak olan malzemeleri tek tek yazarak, gerekli miktarla tazminatları da ilave etmelisiniz.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.